Václav Klaus, az eurofóbiás

Ahogy közeleg a cseh EU-elnökség kezdete, úgy sokasodnak a bírálatok a cseh államfő címére. Néhány napja a Le Monde kolerikus, ultraliberális eurofóbiásként jellemezte őt. Egyáltalán nem alaptalanul, hiszen Václav Klaus nem hagy ki egyetlen alkalmat sem, hogy bírálja a lisszaboni szerződést vagy a brüsszeli döntéshozókat.

Már korábban sem rejtette véka alá lesújtó véleményét az uniós alkotmánytervezetről, és valóságos örömmámorban tört ki, amikor az írországi népszavazáson az elutasító szavazatok kerekedtek felül. Minden lehetséges eszközzel támogatta azokat a cseh szenátorokat, akik a brnói székhelyű alkotmánybírósághoz fordultak azzal a kérdéssel, hogy a lisszaboni dokumentum nem sérti-e a cseh állam szuverenitását és az alkotmányos jogrendet. A cseh elnök a taláros testület nyilvános tárgyalásán leszögezte, hogy a vitatott szerződés "fatális mértékben korlátozza a tagországok szuverenitását, és alapjaiban rengeti meg a jelenlegi cseh alkotmányos jogrendet". Hozzátette, hogy a kormány tagjai az álomvilágból rángatják elő ellenérveiket. Távozóban pedig megismételte, hogy bármilyen döntés születik, a lisszaboni szerződést csak abban az esetben hajlandó aláírni, ha a dokumentumot Írországban ratifikálják. - Amíg az írek nem döntenek, semmi értelme azt találgatni, vajon Csehország mikor hagyja jóvá az egyezséget - hangoztatta.

Feszült légkörben zajlott és majdnem botránnyal végződött a minap a cseh elnök és az Európai Parlament frakció-elnökeinek találkozója, amelyre Csehország januártól kezdődő soros elnöksége előtt került sor. A cseh államfő először akkor vonta össze először a szemöldökét, amikor Daniel Cohn-Bendit, a zöldek frakciójának elnöke uniós zászlót adott át neki. Václav Klaus idegesen azt mondta, hogy ezt csak rossz viccként értékelheti, mert róla közismert, hogy a lisszaboni szerződés ellenzője. Ezután az elnök még dühösebb lett, mert a zöldek ismert politikusa azt kérdezte tőle, vajon igaz-e, hogy barátai révén Libertas.cz néven új pártot kíván alapítani, amelyben a lisszaboni szerződés csehországi ellenzőit tömörítené. Arra is választ kért a cseh államfőtől, hogy milyen kapcsolat fűzi őt Declan Ganleyhez, az ír unióellenes mozgalom vezetőjéhez, és tudja-e, hogy kik pénzelik őt.

Válasz helyett Klaus idő előtt véget akart vetni a találkozónak, ám ekkor Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke közölte, hogy az általa vezetett küldöttség tagjainak joga van kérdéseket feltenni a vendéglátónak. A fagyos légkörben lezajlott találkozó után Cohn-Bendit paranoiásnak nevezte a cseh elnököt, aki állítása szerint csak azt ismételgette, hogy a lisszaboni szerződés őrület, súlyosan sérti az EU-tagországok függetlenségét.

A prágai várnegyed és az elnöki palotát ugyan nem említette Brüsszelben Nicolas Sarkozy, de a francia elnök nyilván ezekre a műemlék és középületekre gondolt, amikor a héten szóvá tette: néhány nappal a cseh EU-elnökség előtt némely prágai középületen nincs kitéve az uniós zászló. - Nem is lesz! - üzente neki azonnal cseh kollégája, aki szerint a Hradzsin a cseh államiság leghangsúlyosabb jelképe, ahol csak a nemzeti lobogónak van helye. - Mi sokáig olyan országban éltünk, ahol kötelező volt bizonyos zászlók kitűzése, és ebből már nem kérünk. Egyébként pedig a francia elnök eldönthetné, hogy az uniós zászló vagy a lisszaboni szerződés híve-e. Az utóbbi tervezete már nem tartalmaz olyan utalást, hogy a tizenkét csillagos zászló az Európai Unió egyik jelképe - érvelt az államfő.

Több cseh politikus szerint a jelenlegi pénzügyi válság közepette nevetséges és méltatlan arról vitázni, kitűzzék-e az uniós zászlót a prágai várra. Többen viszont nem osztják ezt a véleményét, és február 15-én, Václav Klaus újraválasztásának első évfordulóján tüntetést szerveznek, ahol követelni fogják az uniós zászló azonnali kitűzését. - Az ilyesfajta durcáskodást leginkább pubertás gyerkőcökre jellemző, nem pedig az államférfiakra - szögezte le Ondrej Liska oktatásügyi miniszter, akit a zöldek jelöltek erre a posztra, és aki a tüntetés egyik szervezője.

Václav Klaus más téren is különvéleményeket hangoztat. Évek óta blöffnek tartja a globális felmelegedést, könyvet is írt a környezetvédők és mások - szerinte - indokolatlan és nevetséges riogatásairól. Az orosz-grúz háború kitörése miatt pedig a kaukázusi országot és személyesen Mikhail Szaakasvilit feddte meg.

Hiába a sokasodó bírálat, mindhiába hangoztatják egyre többen odahaza és szerte Európában, hogy magatartásával árt hazájának. Ő továbbra is makacsul ismételgeti, hogy nézeteivel éppenséggel segíti Csehországot, mert óvja a brüsszeli bürokráciától és a kis országok feje felett döntő német-francia-brit triumvirátustól. Ezért tartja a cseh soros uniós elnökséget is csak egyfajta színjátéknak, amelynek szerinte nincs különösebb jelentősége.

Távozik a szlovák külügyminiszter

Ján Kubis tegnap bejelentette, hogy távozik a szlovák diplomácia vezetőjének posztjáról, és a jövő év elejétől a ENSZ Európai Gazdasági Bizottságának ügyvezető titkára lesz. Robert Fico közölte, hogy nem örül a külügyminiszter távozásának, aki kiváló munkát végzett - de Szlovákiának eggyel több, külföldön jelentős tisztséget betöltő diplomatája lesz, ami jóleső érzéssel tölti el. A szlovák kormányfő bejelentette azt is, hogy karrierdiplomatát keres a helyére. Eduard Kukan volt szlovák külügyér a hírt kommentálva úgy vélekedett, hogy Ján Kubis minden bizonnyal fellélegzik Genfben, mert a jelenlegi szlovák kormányban nem volt egyszerű munkálkodni. (Sz. J. P.)

Václav Klaus színjátéknak tartja az EU-elnökséget is
Színjátéknak tartja az EU-elnökséget Václav Klaus államfő
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.