Szöul káosztól tart a KNDK-ban

Dél-Korea továbbra is idegesen várja, kiderül-e, mennyire stabil északi szomszédja. A szöuli székhelyû Koreai Nemzetvédelmi Intézet (KIDA) fõmunkatársának véleménye szerint Kim Dzsong Il észak-koreai vezetõ egészségi állapotának romlása miatt nagy az esélye annak, hogy a jövõ évben hirtelen változások lesznek a KNDK-ban. Cson Kjong Man úgy véli, nagy felelõsség hárul a szöuli kormányzatra, ugyanis az országnak megfelelõen fel kell készülnie a várható eseményekre.

A főmunkatárs szerint az elkövetkező hónapokban Észak-Korea elsősorban belpolitikai ügyekkel lesz elfoglalva, ugyanis a rezsim fennmaradását veszélyeztető egyéneket és csoportokat próbálják majd ellehetetleníteni.

A szintén szöuli székhelyű Nemzetbiztonsági Stratégiai Intézet (INSS) igazgatója szerint Kim Dzsong Il utódjának a pártapparátus, a katonai vezetés, valamint a Kim-klán tagjai között kell egy kényes egyensúlyt megteremtenie. Hong Kvan Hi igazgató fontos szerepet vár a pártapparátus "szürke eminenciásának" számító Csang Szong Thektől. A 62 éves Csang eredetileg a helyi KISZ vezetője volt, majd sokáig a Koreai Munkapárt káderpolitikai osztályának vezetőjeként tevékenykedett. A nagy hatalmú pártfunkcionárius szorosan kötődik a Kim-klánhoz: felesége ugyanis Kim Dzsong Il egyik húga, legfőbb politikai szövetségese pedig a konfuciánus szabályok alapján trónörökösnek tekintett idősebbik Kim fiú. Csang már többször fogadott dél-koreai tárgyalóküldöttségeket, sőt 2002-ben egy gazdasági delegáció tagjaként maga is Szöulba látogatott. Többen úgy tekintenek rá, mint Észak-Korea majdani Ion Iliescujára, akire nagyon fontos szerep hárulhat a hatalomváltás óráiban.

A Nemzetbiztonsági Stratégiai Intézet igazgatója úgy véli, a kényes egyensúly megterem

ében a Koreai Néphadsereg vezetése jelentheti a gyenge láncszemet. A hatalmasra duzzasztott hadsereg ugyanis Kim Dzsong Il - lassan 15 éve tartó - regnálása során gyakorlatilag önálló állam lett az államban. A hatalomváltás esetén pedig kiszámíthatatlan, hogy miként reagálna a hadsereg tisztikara: könnyen előfordulhat, hogy a központi ellátási rendszer akadozásával párhuzamosan fegyveres harcok kezdődnek meg. Nagy az esélye annak, hogy a Koreai-félsziget északi részén teljes káosz lesz. Ebben az esetben pedig az 1961-ben kötött barátsági és kölcsönös segítségnyújtási szerződés alapján kínai csapatok fognak bevonulni a KNDK-ba. Az igazgató szerint a kínai csapatok csak a Phenjan-Vonszan vonaltól északra vonnák ellenőrzésük alá az országot, de valószínűnek tartja azt is, hogy a dél-koreai és az amerikai fegyveres erők is különleges alakulatokat küldenének a KNDK területére. Hong Kvan Hi igazgató úgy véli, hogy a katonai intervenció akkor lenne a leginkább sikeres, ha Kína, Dél-Korea, valamint az Egyesült Államok előre tudna egyeztetni erről. Persze a pekingi döntéshozók egyelőre erre nem mutatnak hajlandóságot.

Az igazgató szerint problémákat vet fel az is, hogy a dél-koreai közéletben nem lehet nyíltan felvetni a kérdést, ugyanis a katonai intervencióról és az északi átmenetről folytatandó kormányzati szintű elemzések csak tovább nehezítenék az amúgy is mélyponton lévő Korea-közi kapcsolatokat.

Kim Dzsong Il a dél-koreai hírügynökség által kiadott, dátum nélküli képen
Kim Dzsong Il a dél-koreai hírügynökség által kiadott, dátum nélküli képen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.