Karamanlisz a zavargások nagy vesztese
A csatározások közép-európai idő szerint vasárnap hajnali fél kettőig tartottak, és a műszaki főiskola környékére összpontosultak. A tüntető fiatalok a diák halála óta megszállva tartják az intézményt. Az összecsapások azután kezdődtek, hogy több tucat tüntető megtámadott egy belvárosi rendőrőrsöt ott, ahol a rendőr lelőtte a 15 éves Alexandrosz Grigolopuloszt. A rendőrség szerint a hét végén 86 embert állítottak elő.
Az egy hete tartó erőszak meggyengítette az amúgy is törékeny lábakon álló, konzervatív kormányt. Vasárnap közzétett felmérések szerint a közvélemény úgy ítéli meg: a hatóságok rosszul kezelték a zavargásokat. Az Ethnos napilapban megjelent közvélemény-kutatás szerint a görögök 83,3 százaléka úgy véli, nem volt kielégítő a kormány fellépése.
Kosztasz Karamanlisz miniszterelnök ugyanakkor viszszautasította az előre hozott választásokra vonatkozó követeléseket. A felmérések azt mutatják: a görögök szerint Karamanlisz nem cselekedett elég gyorsan és határozottan, hogy időben elfojtsák a zavargásokat. Az elégedettség Karamanlisz saját pártja, a parlamentben pusztán egy képviselőhellyel többséget élvező Új Demokrácia tagsága körében is magas: 65,6 százalékos a nemtetszés. A Kathimerini napilapban közzétett adatok még magasabb számokat mutatnak: 68 százalékos a kormánnyal szembeni elégedetlenség, és a megkérdezettek 60 százaléka inkább társadalmi felkelésnek minősítette az eseményeket, semmint elszigetelt bajkeverők zavargásának.
"A kormánynak felelősséget kéne vállalnia a történtekért, és le kéne mondania. Nem kezelték jól a dolgot. Ha jól kezelték volna, nem rongálódott volna meg 355 bolt Athénban. Mi például karácsonyig már ki sem nyitunk" - idézte a Reuters Anna Pavlidout, egy belvárosi mobiltelefon-üzlet tulajdonosát. Az összetűzések 200 millió euró kárt okoztak Athénnak.