Bush búcsúzik Iraktól
Mégsem vonulnak ki az amerikai csapatok jövő június végéig az iraki városokból, a bagdadi kormány pedig kész a 2011 végi teljes kivonulási határidő módosítására is - derült ki a napokban. Így egyelőre az iraki kormánynak be kell érnie azzal: George W. Bush vasárnapi vizitjét legalább biztosan búcsúlátogatásnak nevezheti. Az amerikai sajtó számított rá, hogy váratlanul ellátogat még abba az országba, amely nyolcéves elnöksége alatt jelentős részben lekötötte az energiáit, és nagyban meghatározza majd történelmi örökségét.
Bush iraki útja megkoronázza az elmúlt hónapok diplomáciai erőfeszítéseit, amelyek január 1-jétől tovább biztosítják az amerikaiaknak a jogalapot az országban való tartózkodásra. Ugyanakkor még szombaton Ray Odierno tábornok, főparancsnok nyilatkozatából kiderült: az amerikaiak "támogató erőként" az egyezményben foglaltaknál tovább maradnak az ország városaiban, nem vonulnak ki jövő június végéig. Szóvivője szerint ez nem a kétoldalú paktum megsértése, hiszen nem harcoló alakulatokról, hanem "segítőkről" van szó, akik az iraki biztonsági erőket támogatják. Az azonban nem világos, hogy az országban állomásozó mintegy 140 ezer amerikai katona közül hányan vennének részt ebben az átmenetben. Odierno annak kapcsán nyilatkozott, hogy befutott Robert Gates védelmi miniszter is, aki Barack Obama felkérésére marad a Pentagon élén.
Ők sem fogalmaztak egyértelműen a 2011 végére tervezett teljes kivonulással kapcsolatban. Gates azt mondta: Amerika tartani fogja magát ehhez a határidőhöz, Odierno viszont úgy vélte: ha a biztonsági helyzet megköveteli, újra lehet majd tárgyalni. Az egyezmény ezt maga is lehetővé teszi. Naszir al-Ani, az iraki kormányfő kabinetfőnöke ugyan "idő előttinek" nevezte a főparancsnok szavait, de maga is utalt a módosítás lehetőségére. Ali al-Dabbagh iraki kormányszóvivő pedig a minap azt mondta: a kormány nyitott a határidő meghosszabbítására - igaz, Nuri al-Maliki miniszterelnök később ettől elhatárolódott.
A minap egy öngyilkos merénylő legalább 57 embert ölt, és több mint százat sebesített meg az északi Kirkukban - öt és fél évvel azután, hogy Bush elnök az Abraham Lincoln repülőgép-hordozó fedélzetén, a "Feladat végrehajtva" transzparenssel a háta mögött azt mondta: Irakban véget értek a nagyobb harci cselekmények.
- Nem ezt gondoltam, mégis rossz üzenetet küldtünk a felirattal - ismerte el nemrég a távozó elnök. Egy, a The New York Timesban vasárnap megszellőztetett washingtoni jelentés szerint az iraki "újjáépítés" kapcsán 100 milliárd dollárt herdáltak el a többi közt a rossz tervezés, illetve az iraki társadalom elemi szintű ismeretének hiánya miatt. A Pentagon pedig kozmetikázta az adatokat, hogy elfedje a hiányosságokat. A háború Obamát is nehéz helyzetbe hozza, aki annak lezárását, másfél éven belüli teljes kivonulást ígért a választási kampányban. Nemrég, Hillary Clinton külügyminiszterségének bejelentésekor a megválasztott elnök már megkerülte a választ, ahelyett, hogy ezt megerősítette volna.