Elfogadhatatlan a másodszerep
- Elfogadhatatlan számunkra, hogy az RMDSZ csak második szinten jusson szerephez a romániai kormányzati struktúrákban. Ha ez az ajánlat marad, nem látok visszautat - jelentette ki a Népszabadságnak adott interjúban Markó Béla. Az RMDSZ elnöke úgy véli, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ellenzékbe vonulásával Romániában is előállhat egy Szlovákiához hasonló helyzet. - Még nem tartunk ott, de ennek a lehetőségnek most hirtelen felmagaslott a réme - fogalmazott a politikus.
Vélekedése szerint a nacionalizmus Romániában is csak átalakul. - Most eléggé erőteljesen felbukkant a Szociáldemokrata Pártban, amely eredetileg taktikai okokból hozta azt a döntést, hogy nem akar az RMDSZ-szel együtt kormányozni. De lassan meggyőzik magukat, hogy ők tulajdonképpen nem is szeretik a magyarokat - fejtette ki.
Markó bölcs döntésnek tartja, hogy a magyarországi pártok nem szóltak bele a romániai parlamenti választási kampányba, de keményen bírálta Tőkés László püspököt, aki személy szerint ellene is kampányolt Erdélyben. Úgy vélte, a Magyar Polgári Párt már azzal beismerte kudarcát, hogy nem indult a mostani parlamenti választásokon.
Rámutatott: saját körzetében a szavazatok 67 százalékát kapta, miközben ellenjelöltjére, Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvédre alig 6,6 százaléknyian voksoltak. - Ez azt mutatja, hogy a nagy csinnadrattával fölvezetett, az elmúlt években Magyarországról is támogatott alternatíva kipukkant. De ez nem azt jelenti, hogy ezzel nekünk többet nem kell foglalkozni - mondta.
A politikus hangsúlyozta, hogy az MPP-ben politizáló értékes emberek előtt "az RMDSZ kapuja nyitva áll", s ez Tőkésre is vonatkozik, "ha ő hajlandó egy kicsit önmagába nézni".
Ugyanakkor a szövetségi elnök elégtétellel nyugtázza az erdélyi magyar közösségen belüli politikai versengés kimenetelét, amelynek eredményeképpen az RMDSZ visszaszerezte 2007-ben elpártolni látszó szavazóit, és a novemberi választások nyomán megőrizte súlyát a törvényhozásban.
Kifejtette: az elmúlt négy évben az RMDSZ kivételesen erős volt, egész sor infrastruktúra- és regionális fejlesztési programot elindított, és kormányhatározatok révén egész sor változást tudott elérni. A kisebbségi kormányzás miatt nem sikerült viszont végigvinnie a kulturális autonómiát tartalmazó kisebbségi törvényt. Markó szerint az RMDSZ még semmilyen döntést nem hozott a jövőre esedékes EP-választásokon történő indulással kapcsolatban, és semmilyen háttéralkut nem kötött Traian Basescu államfővel jövőre esedékes újraválasztását illetően.
A D-LP a magyarok szervezetével tárgyalt először, s akkor még úgy tűnt, hogy ez a két politikai alakulat együtt foglal majd helyet a kabinetben. Emil Boc demokrata-liberális pártelnök akkor a nyilvánosság előtt jelentette ki: az RMDSZ-nek helye van bármilyen koalíciós "képletben". Később azonban a szociáldemokraták is késznek mutatkoztak összeállni a D-LP-vel, de ragaszkodtak ahhoz, hogy az RMDSZ-t ne vegyék be a kormányba. A D-LP megpróbált "kompromisszumos" megoldást javasolni, mely szerint az RMDSZ csupán államtitkári posztot kapna.
A D-LP megszegte a szavát
A Szociáldemokrata Párt (SZDP) győzött: a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) kihagyták az alakuló romániai kormánykoalícióból a tegnap aláírt koalíciós egyezmény értelmében. A Demokrata-Liberális Párt (D-LP) azzal próbálta kiváltani a szocdemek előtti meghátrálását, hogy az RMDSZ-nek, kárpótlásként és parlamenti támogatásáért, államtitkári posztokat ajánlott fel. Ezt azonban a szövetség vezetői elfogadhatatlannak minősítették és elutasították. Szombat este a D-LP és az SZDP vezetői újabb tárgyalásmenetre ültek össze. Többórás megbeszélés után az SZDP álláspontja érvényesült, az RMDSZ-t kihagyták a kormánykoalícióból, amelyet a két nagy párt alakít meg.
A koalíciós partnerek vasárnap is a kormányprogramon, a kormány struktúrájának kialakításán és a tárcák elosztásán egyezkedtek. Szándékuk szerint a héten átviszik a miniszterjelölteket a parlamenti bizottságokon, és december 22-én az új kabinet bizalmi szavazást kér a törvényhozásban.
Emil Boc D-LP-elnök a szombat esti tárgyalások után közölte: tiszteletben kellett tartaniuk az SZDP országos fóruma által kimondott feltételt, hogy az RMDSZ ne legyen része a koalíciónak, de a demokrata-liberálisok folytatni kívánják az együttműködést az RMDSZ-szel, és államtitkári tisztségeket ajánlnak fel a szövetségnek. Mircea Geoana SZDP-elnök viszont kifejtette, hogy posztokat a D-LP csakis sajátjából ígérhet az RMDSZ-nek. Geoana szerint az RMDSZ kihagyása a koalícióból nem a romániai magyarság ellen meghozott döntés, de a két nagy párt amúgy is több mint 70 százalékos többséggel rendelkezik a törvényhozásban, így az RMDSZ-re a koalíciónak nincs szüksége.
Markó Béla vasárnap délben tartott bukaresti sajtóértekezletén megerősítette: a felajánlott szerep elfogadhatatlan, és az RMDSZ ellenzékbe vonul. Markó hangsúlyozta: az RMDSZ kezdettől fogva világossá tette, hogy csakis egyenlő partnerként hajlandó tagja lenni a kormánykoalíciónak.
Megállapította, hogy a D-LP nem tartotta be az RMDSZ-nek adott szavát, miszerint bármilyen koalíciót alakítson is, abban számít a szövetség részvételére. Markó rámutatott, a szövetség a reformintézkedéseket támogatja majd, de azt a kormányprogramot nem. (Kolozsvári tudósítónktól)