Athén hetedik napja füstöl és lángol

Pénteken is csatazajtól volt hangos a görög főváros. A helyzet továbbra is megoldatlan. A rendőrség kifogyóban van a könnygázból.

Az athéni parlament közelében a rendőrök pénteken könnygázgránátokkal viszonozták a rájuk zúduló kőzáport és gyújtóbombákat. Hetedik napja tart Görögországban az anarchista fiatalok, diákok és a rendőrség utcai harca, amit az váltott ki, hogy múlt szombaton egy rendőr lelőtt egy tizenöt éves fiút Athén Exarchia negyedében. A felháborodást fokozza, hogy a fiú letartóztatott gyilkosa továbbra sem tanúsít megbánást: önvédelemből lőtt, s a felpattanó lövedék ölte meg Alexandrosz Grigolopuloszt - állítja.

"Mindenki úgy gondolja, hogy ennek a gyilkos kormánynak meg kell buknia. A kormány négy év alatt csakis a diákok elleni reformokat hajtott végre" - idézi a Reuters Maria Cupri 22 éves egyetemistát. Eközben a sztrájk befejeződött, s a görögök készek lennének felvenni a munkát. A kereskedelmi kamara szerint a sztrájk 200 millió euró kárt okozott, s egyedül Athénban 500 boltban keletkezett kár.

A tiltakozó mozgalom szinte felnagyítja a görög társadalom legnagyobb problémáit. Először is az oktatási rendszer reformjának hiányát, másrészt a gazdaság gyengeségét, a munkanélküliséget és a szegénységet. A Népszabadság számára nyilatkozó helyi források szerint az egyetemi reform elmaradása termelte ki a mostani akciók "emberanyagát". Ezek, a balos, anarchista örökdiákok. A jelenlegi rendszerben a görög egyetemeken szinte a végtelenségig lehet újra vizsgázni, s akár harmincéves korig egyetemre járni. Az EU-ban járni. Görögországban a legmagasabb a túlkoros (29 éves és idősebb) diákok aránya. A végzősök átlagosan 600 eurós fizetéssel kezdenek. A friss diplomások között 20-30 százalékos a munkanélküliség. A reform engedélyezte volna magánegyetemek létrehozását. Az egyetemisták a tandíj bevezetésétől való félelmükben, az oktatók biztonságos és kényelmes státuszaik védelmében tiltakoztak. A külföldi egyetemek diplomáját nem fogadja el az állami szektor, amely Hellászban a GDP negyven százalékát adja.

"A harmincöt évnél fiatalabb görögök jelentik a túlhajszolt, alulfizetett, adósságok terhe alatt nyögő, bizonytalan kilátású polgárok többségét" - állítja a 700 eurós nemzedék nevet viselő érdekvédelmi csoport." Ez a generáció viszont ért hozzá, hogy szervezzen tömegtüntetéseket SMS-üzenetekkel, az inernet és a közösségi portálok által.

Molotov-koktéltól lángoló rohamrendőrök Athén belvárosában
Molotov-koktéltól lángoló rohamrendőrök Athén belvárosában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.