Nobel-díjas tudós Obama energiaminisztere

Beárnyékolta Barack Obama csütörtöki, chicagói sajtótájékoztatóját a Rod Blagojevich illinoisi kormányzóval szembeni korrupciós vád - különösen, hogy éppen a leendő elnök szenátusi székének adásvételéről van szó, és a fejlemények színhelye ugyanaz a nagyváros. Obama, aki már előző nap lemondásra szólította fel a megvádolt politikust, most azt közölte: stábjából senki nem alkudozott a poszttal kapcsolatban. Illlinoisban várhatóan impeachmenttel mozdítják el Blagojevichet.

A leendő amerikai kormány újabb tagjainak bejelentése ugyanakkor hosszabb távon jóval jelentősebb. Stephen Chu 60 éves fizikus lesz a kulcsfontosságú energiapolitika felelőse, aki tizenegy éve a lézerhűtéssel, az atomok sebességének "csapdákban" történő megváltoztatásával kapcsolatos kutatásaiért kapott Nobel-díjat. A bioüzemanyagokkal és a napenergiával kapcsolatos fejlesztések hívének tartják, a British Petroleum félmilliárd dolláros megújulóforrás-programját vitte munkahelyére, a Berkeley nemzeti laboratóriumba. Nancy Sutler, Los Angeles helyettes polgármestere egy a környezeti minőségért felelős kabinetposztot kap. Az ő kinevezése annyiból is érdekes, hogy ő az Obama-adminisztráció magát melegnek mondó tagja - a kormány továbbra is egyre több amerikai társadalmi csoport képviselőjét tömöríti.

Obama világossá tette a választási kampányban, hogy meg kívánja újítani az amerikai energia- és környezetpolitikát. Elkötelezte magát: 2020-ra az 1990-es szintre csökkenti az Egyesült Államok károsanyag-kibocsátását, 2050-re pedig további 80 százalékkal faragja le. A megválasztott elnöktől most nemcsak szavazói, de Európa is az emissziókereskedelmi kvótákra vonatkozó törvényt vár, amellyel számon kérhetően csökkenteni lehet a kibocsátást. A három évtizede létrehozott energiatárca költségvetése évi 23 milliárd dollár; Obama 150 milliárdot ígért tíz évre megújuló forrásokra (bár elnök legfeljebb nyolc évig lehet). - Hozzanak létre szélfarmokat, napelemeket, üzemanyag-gazdaságos autókat, alternatív energiatechnológiákat, amelyek megszabadíthatnak bennünket a külföldi olajtól való függőségtől, és versenyképesnek tarthatják meg gazdaságunkat az elkövetkező években - fogalmazott nemrég a megválasztott elnök. Mindez a magánbefektetőket is felbátoríthatja és orientálja - a zöldenergia-szektor komoly gondokkal küszködik. Néhány példa: a Duke Energy felére csökkentette százmillió dolláros befektetési tervét, amellyel a háztetőkön lízingelne helyet napenergia hasznosítására. Az FPL Group, az egyik legnagyobb szélenergia-hasznosító az országban 27 százalékot vesz vissza jövőre. A JPMorgan bankház megújuló energiaforrásokba való befektetésekért felelős igazgatója, John Eber arról panaszkodik: 1,7 milliárd dollárt fektetett be, és partnerektől további 2,8 milliárdot szerzett 43 szél- és napenergiai projektre - de a válság első áldozatai, a csődbe ment Lehman Brothers, az AIG és a felvásárolt Wachovia kidőltek a sorból.

Tom Daschle volt demokrata szenátor egészségügyi miniszteri megbízatást kap. Ő volt Obama egyik mentora, az ő stábját vette át évekkel ezelőtt a szenátusban. 47 millió amerikainak egyáltalán nincs egészségbiztosítása, és a munkanélküliség emelkedésével egyre kevesebben bírják a magánbiztosítók prémiumait.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.