Athén megbénult

Athénban folytatódtak a napok óta tartó összecsapások. 15 felsőoktatási intézményt és vagy száz középiskolát tartanak megszállva diákok. Hamarosan szükségállapot lehet. Szalonikiben, egy helyi egyetemi kutató szerint, mindenki "teljesen idegbeteg."

Görögország-szerte több egyetemet és középiskolát tartottak megszállva a diákok csütörtökön, és folytatódtak a fiatalok és a  rendőrök közötti összecsapások az athéni Műszaki Egyetemnél. A főváros központjában, ahol az egyetem is található, mintegy negyven fiatal kőzáport zúdított a rendőrökre, akik könnygázgránátokkal válaszoltak. A hatóságok előállítottak három kődobálót.

"Öljön meg biztos úr!" - állt az athéni tüntetők trikóján
"Öljön meg biztos úr!" - állt az athéni tüntetők trikóján

Rendőrségi források szerint 15 felsőoktatási intézményt és  mintegy száz középiskolát tartanak megszállva diákok Athénban és az észak-görögországi Szalonikiben tiltakozásul amiatt, hogy a múlt hét végén rendőrök lelőttek egy 15 éves fiút, Alexisz Grigoropuloszt. Szalonikiben tucatnyi diák barikádozta el magát az egyetem területén. Sok tanár számolt be a sajtóban arról, hogy irodáját  és irattárát kifosztották. A görög törvények értelmében a rendőrség nem avatkozhat be az egyetemek területén.

A belügyminisztérium értesülése szerint a diákok csütörtök estére újabb megmozdulást terveznek Athénba. De már délelőtt megtámadtak legalább öt rendőrőrsöt, majd összecsaptak a rendőrökkel a mezőgazdasági kar, valamint a városi börtön épületénél is. Ez utóbbi összetűzés azután robbant ki, hogy a fiatalok különböző tárgyakkal dobálták meg a rendőröket. A rendőrőrsök elleni támadásokban egy személy megsérült, őt kórházba szállították.

A teljes káosz felé

Lezárták a teljes belvárost, repülőjáratokat töröltek, akadozott a tömegközlekedés, és nem nyitottak ki bankok és iskolák sem szerdán Athénban. A sztrájkot szervező szakszervezetek 2,5 millió munkást, a görög munkaerő felét képviselik. - Mindenki részt vesz a sztrájkban, az ország leállt - mondta Stathisz Anesztisz, a Görög Dolgozók Általános Szövetségének elnöke a Reutersnek. A sztrájkolók a szociális kiadások emelését valamint magasabb béreket és nyugdíjakat követelnek. A kormány kérte a szakszervezeteket, hogy álljanak el a munkabeszüntetéstől a három napja tartó zavargások miatt, ám erre nem voltak hajlandók.

Kosztasz Karamanlisz miniszterelnök félelmei nem voltak alaptalanok. A parlament előtti térre meghirdetett nagygyűlés 4-5 ezer, kormányellenes jelszavakat kiáltozó résztvevője közé anarchista fiatalok vegyültek. Kövekkel és Molotov-koktélokkal dobálták a rendőröket, akik könnygázgránátokkal válaszoltak erre.

A zavargások szerdára virradó éjjel is folytak legalább egy tucat görög városban, köztük Szalonikiben is. Az erőszakossá fajuló tüntetéseket az váltotta ki, hogy egy 15 éves fiú meghalt egy rendőr fegyverétől. Szakértők azt állapították meg: Alexandrosz Grigolopuloszt gellert kapott golyó ölte meg.

Athénban már több mint 500 üzletet rongáltak meg. Karamanlisz tegnap délután bejelentette: kölcsönökkel és adókedvezményekkel segíti a kért szenvedett vállalkozásokat. Arra is ígéretet tett, hogy megvédi a lakosságot. A Kathimerini görög lap és a Skai televízió felmérése szerint a görögök kétharmada gondolja úgy, hogy a kormány rosszul kezelte az elmúlt napok zavargásait.

Tóth József magyar nagykövet lapunknak elmondta: a sztrájkok megszokottak, ám mivel a nagygyűlést a követség épületétől ötszáz méterre található térre hirdették meg, inkább bezártak. - Nem lehetett kizárni, hogy ha zavargások lesznek, azok átterjednek ide is. Eddig is a jólét volt a tüntetők célpontja, bankokat, autószalonokat rongáltak meg. A követség a leggazdagabb környéken van, itt is voltak kirakatbetörések - mondta. - A tiltakozás sokkal szélesebb, mint amit eddig lehetett tapasztalni. Az igazi kérdés az, hogy össztársadalmi tiltakozó hullám alakul ki, vagy megmarad anarchista csoportok rendzavaró akciójának, amely lassan elhal - mondta a nagykövet.

Tóth József információi szerint egyetlen turistának sem esett bántódása. Nyugodtan lehet Görögországba utazni, ám ajánlatos a belvárosi részeket elkerülni - mondta.

"Mindenki teljesen idegbeteg"

Dimitrisz Pitilakiszból ömlik a szó. A fiatal görög kutató a Szaloniki Egyetemen dolgozik, ahol szombat óta rendszeresen húzzák meg magukat a városban garázdálkodó tizenévesek - ugyanis oda a törvény szerint nem mehetnek be a rendőrök.

Pitilakisz nem ért egyet a tüntetők pusztításaival, de azt érti, miért keltek ki magukból. Fél is tőlük. Kosztasz Karamanlisz miniszterelnök bejelentette: ha csütörtök délig nem csitul az erőszak, szükségállapotot vezet be. Akkor pedig az egyetem is elvesztené különleges státuszát, és csatatérré válhatna.

Pitilakisz izgatottan, a görögökre jellemző hadarásnál is sokkal gyorsabban beszél.

- Teljesen elveszítették a fejüket. Mindenki! A kormány felelőtlen, a rendőrség hasznavehetetlen, minden tíz percben más parancsokat követ. Ezek gyerekek, a tüntetők. Tizenöt-tizenhat évesek. Nagyon komoly a helyzetük. Nincs igazi jövőképük. Ez az egész gyilkosság, a kamasz gyerek szíven lövése, ez csak az utolsó csepp volt a pohárban. A fiatalok most engedik ki azt a gőzt, amely évek alatt felgyülemlett bennük. Mert nem most kezdődött ez. Gazdasági válság van. A rendőrség úgy viselkedik, mint a fasiszták! A kormány korrupt, az egyház korrupt. Állások nincsenek. Ha mégis álláshoz jut valaki, havi 6-700 eurónál akkor sem remélhet többet. Nekem is több nemzetközi diplomám van, doktorátusom a Sorbonne-ról, négy nyelven beszélek - és nem fizettek ki március óta az egyetemen!

Pitilakisz 30 évesen sikeres földrengéskutató. De ugyanolyan frusztrált, mint sok más görög. Kuporgatnia kell. Az ország lakosainak negyede a szegénységi küszöb alatt él. A szegények és a gazdagok közötti olló egyre csak nyílik. Az utóbbi napokban Pitilakisz is kiment a tüntetésekre, de csak délelőtt. Éjszaka sok az erőszak, ami újabb erőszakhoz vezet, mondta.

- Nem akarok én gránátokat dobálni. Így is könnygázzal kergetnek minket a rendőrök. Ha ötnél több embert látnak, már emelik a gumibotot. Mindenki teljesen idegbeteg.

A helyzetet nem lehet bármilyen eszközzel megfékezni. Ha a kormány keményebb eszközökhöz nyúl, azzal a három évtizede még diktatúrában élt embereket a végsőkig hergelheti.

- Nem tudom, mi lesz a vége - mondta Pitilakisz. - Ha forradalom nem is, könnyen lehet, hogy ez még csak a kezdet.

(Dunai Márton)

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.