Nagyhercegi vétó - lelkiismeretből

Marie-Adelheid nagyhercegnő is csak fenyegetőzött vele, Luxemburg uralkodója anno 1912-ben végül nem vétózta meg az iskolai törvényt.

A 480 ezer lakosú alkotmányos monarchia jelenlegi feje azonban az aktív eutanáziát szigorú feltételekhez kötő rendelkezés kapcsán most megtette ezt. A mélyen vallásos Henrik nagyherceg vétójának súlyos politikai következményei is lettek. A luxemburgi törvényhozás december közepén újra szavaz a törvényről, és egyben elindítja az uralkodó jogait alaposan megnyirbáló alkotmánymódosítást. A várhatóan jövő tavasszal életbe lépő alaptörvény-változtatás értelmében az alkotmányos monarchia fejétől megvonják a 160 éve fennálló, de csak Henrik által alkalmazott vétójogot: a jövőben a mindenkori nagyherceg(nő) csak kihirdetheti a törvényeket.

Az 53 éves Henrik lelkiismereti okokra hivatkozva tagadta meg, hogy aláírja az év elején hozott, s a katolikus egyház tiltakozását kiváltó eutanáziatörvényt. A luxemburgi törvényhozás hajszálnyi többséggel ugyan, de elfogadta, hogy egy halálosan beteg ember igénybe veheti az aktív eutanáziát, amennyiben tényleg gyógyíthatatlan, s akaratát többször írásban is megerősítette. A rendelkezés igazodik a hasonló belga és holland szabályozáshoz.

A Nassau-Weilburg-házból származó, nyolc éve uralkodó Henrik döntése igen éles reakciókat váltott ki a politikusok körében. - A nagyherceg nem helyezkedhet szembe a parlament akaratával - hangoztatta az amúgy visszafogott nyilatkozatairól ismert Jean-Claude Juncker kormányfő. A konzervatív miniszterelnökhöz hasonlóan a szocialisták, a liberálisok és a zöldek is úgy vélték, Henrik súlyosan megsértette a demokratikus játékszabályokat, illetve azt a konszenzust, hogy egy uralkodó sosem él vétójogával. - Átléptünk egy határt, mostantól új időszámítás kezdődik. Sosem gondoltam volna, hogy egy nagyherceg egyszer tényleg vétózni fog - idézte a Luxemburger Wort című lap Alex Bodryt, a Juncker keresztényszociális pártjával nagykoalícióban együttkormányzó szocialisták vezérét.

A nagyherceg hatalmának megnyirbálása tulajdonképpen az alaptörvény egyik cikkelyének megváltoztatásából áll. Henrik állítólag maga ajánlotta fel az uralkodói vétót eltörlő alkotmánymódosítást. Az egyébként népszerű nagyherceg eutanáziaellenes felfogásával szembement a közvéleménynyel: a felmérések szerint a luxemburgiak döntő többsége támogatja a másik két Benelux államban már működő kegyeshalál-modell bevezetését.

A német sajtó szerint Henrik tulajdonképpen a napi politikai taktikázás "áldozata" lett. A konzervatívoknak nincs ínyükre az eutanáziatörvény, a szocialisták viszont támogatják. Európa egyik legtekintélyesebb politikusának tartott Juncker azért engedett a vitában, mert nem akarta, hogy e kérdésen elbukjon a nagykoalíciós kormány.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.