JFK lánya kaphatja Clinton székét
Caroline Kennedy környezete szerint az 51 éves, munkamániásként ismert manhattani ügyvédnő "érdeklődését fejezte ki" a feladat iránt, és felhívta a kormányzót. Akárkit nevez is ki majd Paterson, valószínűleg húzónévről lesz szó, hiszen a "beültetett" szenátornak két év múlva meg kell tudni védenie székét, 2012-ben pedig Clinton hatéves mandátuma egyébként is lejárna, így újra megmérettetés áll majd előtte. Mindez igen sok pénzt és jelentős ismertséget igényel.
New York állam a pénzügyi válság miatt mostanában még inkább reflektorfényben van, mint szokott. Az itteni demokratáknál lényegében a rangidős szenátor, Charles Schumer képviseli már a folyamatosságot, miután januártól kiesik - feljebb lép - Hillary Clinton, Eliot Spitzer, az előző kormányzó pedig tavasszal szexbotránya miatt lemondott. A megüresedő szenátusi székre esélyesnek tartják Andrew Cuomót, az állam igazságügy-miniszterét is. Most elsősorban a pénzügyi válság kapcsán ismert, amint a nagy bankházak, így a Lehman Brothers ügyleteivel összefüggésben nyomoz.
A demokraták közül sokak szerint nem kellene mereven ragaszkodni hozzá, hogy nő váltsa Clintont, viszont a 62 megye közül az északabbra fekvők (New York egészen a kanadai határig felnyúlik) is szeretnének posztot.
A szenátusban eközben érdekesen alakulnak az erőviszonyok. Barack Obama lemondásával a demokraták egyfős többséget élveznek január elejéig. De, ha a héten szavaznak az autógyárak, aligha számíthatnak már Clintonra és Joe Biden leendő alelnökre. Vagyis ténylegesen a republikánusok lehetnek többségben. Nem úgy a január elejétől mandátummal bíró új gyűlésben, ahol viszont 58:42 arányú demokrata fölény körvonalazódik. Visszatért a demokratákhoz az ősz nagy hiányzója, az agyrákkal kezelt Ted Kennedy szenátor, aki tehát esetleg az unokahúgával ülhet majd a padsorokban. Nem ők az egyetlen politikusdinasztia most a Capitoliumon. A michigani demokrata Levin fivérek például együtt lobbiznak az autógyárakért - egyikük a szenátusban, másikuk a képviselőház tagjaként.
Az is elképzelhető, a detroiti hármakat március végéig tartják állami "lélegeztetőgépen". Ekkor már a demokrata kongresszus és elnök karöltve segítheti meg őket az 500-1000 milliárd dollárosra tervezett élénkítőcsomagból. Obama szombat reggeli rádióbeszédében - az eddigiekhez képest jelentősebb konkrétumok nélkül - azt ígérte: az államok közötti autópályarendszer fél évszázaddal ezelőtti kiépítése óta a legnagyobb közmunkaprogramot hajtja majd végre.
A Bush-érától való merev elhatárolódás igényét jelzi Barack Obama legújabb miniszteri kinevezése. A veteránügyi tárcát Eric Shinseki volt négycsillagos tábornok, a vietnami háború veteránja kapja meg. Az egykori vezérkari főnök élesen bírálta az iraki háború stratégiáját, úgy vélve: a megszállás után több százezres hadsereggel érhető csak el stabilitás. Ez szöges ellentétben volt a Pentagon akkori neokon főnökei, Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz és Douglas Feith véleményével, akik szerint az amerikaiakat majd felszabadítóként üdvözlik. (Amikor Feith-t szembesítették a valósággal, azt mondta: az irakiak "lelkükben" az Egyesült Államokkal éreznek, csak a diktatúra nyomán nem tudják ezt kinyilvánítani.) Shinseki sebtében távozott, búcsúfogadásán a Pentagon vezetése nem vett részt. A 66 éves tábornok, aki Obamához hasonlóan Hawaii szülötte és a hadsereg legmagasabb rangú ázsiai-amerikai tagja, Pearl Harbor 67. évfordulóján kapta kinevezését. Juan Cole, a Michigani Egyetem professzora úgy véli: megbízatása ironikus, mivel "ha Rumsfeld, Wolfowitz és Feith hallgatott volna rá, nem kellene most annyi veteránnal törődni." A hivatalos adatok szerint csaknem 31 ezer amerikai katona sebesült meg Irakban.