Nem kell elrejteni a származást
Az odafigyelés majdhogynem létfontosságú: a 31 milliós ország lakosságának egyötöde a határokon kívül született. A bevándorlók hatvan százaléka Ázsiából vagy a Közel-Keletről származik. Minden évben több mint kétszázezer ember érkezik az országba, ez a lakosság számához viszonyítva a világon a legmagasabb.
- Az orvosokat és a nővéreket felkészítik arra, hogyan bánjanak egy muzulmán asszonynyal, és a tanárokat is arra, mit csináljanak, ha az osztály fele szomáliai, és nem beszél angolul. Mindehhez persze kell egy intézmény (a kórház, az iskola), amely támogat - említett gyakorlati példákat Young-Drache. Szerinte ez nem kivételezés, hanem csak azt jelenti, hogy mindenkihez másképp kell viszonyulni, hogy egyenlő esélyekkel indulhassanak. - Magyarországon szükség volna például roma rendőrökre és olyan képzésre, amely után minden rendőr jobban értené a romák helyzetét. Kell egy vezető réteg a romák részéről is, ami Magyarországon már alakul; ez változásra tudja ösztönözni a romákat. Nálunk ezt úgy mondják, kétirányú utca. Mindkét oldalnak mozdulnia kell, hogy változások következzenek be - mondta a szakember.
A tapasztalatok nem ültethetők át változtatás nélkül egy másik országban. Kanadában tervek vannak arra nézve, hogy az őslakosok hagyományos törvénykezésének valamiféle szerepet szánnak az igazságszolgáltatásban. - Ha egy fiatal őslakos kisebb bűnt követ el, lehet, hogy jobb börtön helyett visszaküldeni saját közösségébe, ahol a vének tanácsa megbünteti, majd figyel rá, és segíti a további életét - mesélt a tervekről Young-Drache, aki évente többször látogat Magyarországra. Ám a multikulturalizmusnak is kell hogy legyenek határai: törvényellenes például a kislányok nemi szerveinek megcsonkítása, amely Afrika egyes országaiban szokás.
Persze Kanadában sem könnyű a beilleszkedés. - Sok példa van arra, hogy a bevándorlókkal szemben előítéletesek az emberek, vagy nem találnak megfelelő munkát. Sok PhD-s taxisofőrrel találkozhat a nagyvárosok utcáin. Különösen nehéz az őslakosok helyzete - közölte Young-Drache.
Gyermekként, 1957-ben hagyta el Magyarországot és költözött Nagy-Britanniába. - Tíz évet töltöttem ott, teljesen integrálódtam, angol lettem. A magyar nyelvet sem igazán használtam, csak otthon, a szüleimmel - mondta. 1967-ben azonban Kanadába ment továbbtanulni. - Nem akartam maradni, de megszerettem. Hatott rám Kanadában a multikulturális ethosz, amely szerint nem kell hogy az ember elrejtse a hátterét, kultúráját, nyelvét vagy vallását - magyarázta Young-Drache magyarul, éppen csak érezhető akcentussal. Három évvel ezelőtt a Kanadai-Magyar Oktatási Alapítvány egyik létrehozója volt, amely partnereket keres ösztöndíjak és csereprogramok létrehozásához.