Chávez programjai nem állnak le
- A venezuelai külpolitika törekvése a hozzájárulás a multipoláris világrend építéséhez. Ez következik a bolívari forradalom belpolitikai céljából, a demokratikus társadalmi részvételből: valamennyi lakos (a gazdagoktól az eddig kirekesztett szegényekig) kivehesse részét a fejlődést szolgáló politika alakításában. A multipoláris világképen azt értjük, amikor az országok együtt alakíthatják a nemzetközi ügyeket, nagyhatalmi nyomásgyakorlás és beavatkozás nélkül - tette hozzá.
Venezuela ezért a világ valamennyi országával fejleszteni kívánja kapcsolatait. "Itt, Budapesten üzenetként tolmácsoltam a magyar kormánynak, hogy Venezuela barátként tekint az önök országára, kész a politikai párbeszédre és a kapcsolatok fejlesztésére." Mint említette, látnak is sok lehetőséget a konkrét együttműködésre, különösen az egymás gazdaságát kiegészítő területeken és a technológia átadásával. Az élelmiszer-importra szoruló Venezuela szívesen fogadna agrártechnológiát, születhetne megállapodás az energia terén is, hiszen országa a világ talán legnagyobb kőolajtartalékaival rendelkezik.
A nemzetközi pénzügyi, gazdasági válságnak, így a kőolajár zuhanásának Venezuelára gyakorolt hatását firtató kérdésünkre azzal válaszolt: a kormány olyan mechanizmusokat dolgozott és dolgoz ki, így banki együttműködéseket dél-amerikai államokkal és a Medvegyev-látogatás alkalmával Oroszországgal is, amelyek csökkentik a hátrányos hatásokat. Venezuela gazdasági növekedése stabil, nyolc százalék felettire tervezik jövőre is, miközben a valutatartalékok 40 milliárd dollár nagyságrendűek. "A nemzetközi válság hatása nem fogja leállítani Hugo Chávez kormányának sem a fejlesztési, sem a szociális programjait" - nyomatékosította Fleming.