Walesa: Ne mondják meg, kivel barátkozzak

A kínai vezetés tegnap este úgy érezhette, hogy jól döntött, amikor a dalai láma európai látogatása miatt lemondta a tervezett csúcstalálkozót az EU politikusaival. Lech Walesa volt lengyel elnök ugyanis a legnagyobb veszélynek nevezte az ázsiai országot azon a konferencián, amelyet Nobel-békedíjának 25. évfordulóján rendeztek Gdanskban.

Ha hinni lehet a negyven országból érkezett fiatalok előtt elmondott ígéretének, akkor négyszemközt el is árulja a tibeti vallási vezetőnek, mit kell tennie a pekingi helyzet megváltoztatására. Újságírók előtt pedig kijelentette: Csehszlovákia szétválása jó példa lenne a tibeti konfliktus rendezésére. - No, azt hiszem, többé nem engednek be Kínába - zárta beszédét.

A dalai láma lengyelországi tartózkodása súlyos következményekkel járhat az Európai Unió számára. Ma délelőtt a tervek szerint Nicolas Sarkozy francia államfő, az EU soros elnöke is kezet fog a vallási vezetővel Gdanskban. Ezt Kína mindenáron meg akarja akadályozni, és még szankciókkal is fenyegeti az államközösséget.

- Órákon belül kiderül, hogy találkozunk-e - mondta mosolyogva tegnap délután a dalai láma a gdanski filharmonikusok koncerttermében. Lech Walesa azonban nem őrizte meg nyugalmát: "ősi kultúra a kínai, így különösen megdöbbentett, hogy meg akarnak akadályozni egy megbeszélést". - Nekem ne mondja meg senki, kivel barátkozzak! - tette hozzá felháborodottan.

A Kína és az Európai Unió között kirobbant viszály a fiatalok fórumának nevezett rendezvényt is beárnyékolta. Ezen öt Nobel-békedíjas vitatkozott a világ előtt álló kihívásokról. A fő vitás kérdés a globális pénzügyi válság volt. Walesa tagadta, hogy a pénzügyi összeomlás az előző század harmincas éveire emlékeztető világégés lenne. - Ez technikai hiba csupán - mondta, amin szerinte könnyen túlteszi magát a világ, mert ez alkalommal léteznek keretek a helyzet közös orvoslására.

Ezzel leginkább Adolfo Perez Esquivel argentin emberjogi aktivista vitatkozott, aki támadta a kapitalista rendszert és a fejlődő országok elszegényedéséhez vezető globalizációt. Ahogy Sirin Ebadi iráni jogász, úgy Willem De Klerk volt dél-afrikai elnök is a válság súlyos hatásaira figyelmeztetett.

- Mi mindannyian a véres huszadik század alakjai vagyunk - nézett végig a pódiumbeszélgetés résztvevőin a dalai láma. Szerinte megoldást a kihívásokra nem ők, hanem a közönség soraiban ülő fiatalok találhatnak.

Gdanskból jelenti kiküldött munkatársunk

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.