II. Alekszij újraépítette az orosz egyházat

Elhunyt életének 80. évében az orosz egyház vezetője, II. Alekszij, aki a posztszovjet vezetéssel is szorosan együttműködött.

Az egyházfő Alekszej Ridiger néven 1929-ben született a két világháború között független Észtországban, papi családban. A kurlandi eredetű Von Rüdiger család a XVIII. században vált pravoszlávvá. Egyházi pályafutását a későbbi II. Alekszij Tallinnban kezdte, majd 1953-ban, a Leningrádi Egyházi Akadémia befejezése után szentelték fel. 1961-ben, mindössze 32 évesen, Tallinn és Észtország püspöke lett, és időlegesen a rigai (lettországi) egyházmegyét is ő vezette.

A püspökség negyedszázados vezetésével párhuzamosan moszkvai szerepe is nőtt: 1961-től a moszkvai patriarchátus külkapcsolati ügyeinek felelőse volt. Aktív nemzetközi szerepet vitt, 1964-től vezetőségi tagja, később elnöke lett az Európai Egyházak Konferenciájának.

1989-ben a gorbacsovi peresztrojka lázában égő Szovjetunió népképviselője lett. Fellépett az állam és az egyház kapcsolatának újragondolásáért. Saját bevallása szerint a szovjet vezetéssel többször szembe kellett mennie az észtországi templomok védelmében. Így menekült meg a kazanyi templom faépülete a pusztítástól és a tallinni székesegyház a planetáriummá való átalakítástól.

Tisztázatlan maradt az egyházfő múltja a szovjet titkosszolgálattal. Az észt KGB irattárából a kilencvenes években előkerült egy "Drozdov" fedőnéven futó ügynök 1958-as keltezésű anyaga, amely mögött több volt észtországi kollégája szerint Ridiger állt. Ő sosem kommentálta az iratot és esetleges kapcsolatát a KGB-vel.

Az elmúlt tizennyolc évben az orosz egyház szerepe jelentősen megnőtt - igaz, a posztszovjet vezetéssel szorosan együttműködve. A pátriárka részt vett Borisz Jelcin, majd Vlagyimir Putyin elnöki beiktatásán, utóbbi hivatalba lépése után ünnepi misét tartott. Az elsők között üdvözölte az idén májusban beiktatott Dmitrij Medvegyev államfőt. Köszönetet mondott a moszkvai polgármesternek, Jurij Luzskovnak, amiért az megakadályozta a fővárosba tervezett melegfelvonulást. II. Alekszij a homoszexualitást a kleptomániához hasonló betegségnek minősítette.

Vezetése alatt országszerte újra felépültek a harmincas években lerombolt templomok, többek között a pravoszláv világ legnagyobb székesegyháza, a moszkvai Megváltó Krisztus temploma, amelyet még Jelcinnel közösen adott át tíz éve. Legnagyobb sikere az Orosz Pravoszláv Egyház és a belőle 1917-ben kiszakadt Nyugati Orosz Egyház tavalyi újraegyesítése volt. Az ünnepi ceremónián Putyin is részt vett.

A pravoszláv egyház történetének legtöbbet utazó vezetője volt II. Alekszij, bár végül nem került sor a többször tervezett találkozóra a katolikus egyházfővel, II. János Pállal, majd XVI. Benedekkel sem. Legutóbb egy bakui találkozó merült fel, ám végül mindkét egyház tagadta a történelmi találkozó konkrét előkészületeit.

Várszegi Asztrik: Szívesen jött hozzánk

Az elhunyt orosz egyházfőről meleg szavakkal emlékezett meg lapunknak nyilatkozva a pannonhalmi főapát. Várszegi Asztrik a 90-es évek első felében találkozott először II. Alekszijjel, akinél a pravoszláv és a római katolikus egyház közeledését igyekezett egyengetni. Csak terv maradt, hogy a két egyházfő II. János Pál pápa magyarországi látogatása idején találkozott volna, de 1994-ben a pátriárka egyedül is felkereste Pannonhalmát. II. Alekszij érdeklődött a magyarországi hitélet iránt, elismerően szólt a pannonhalmi könyvtárban és a bencés gimnáziumban folyó tevékenységről. Az orosz egyházfővel a főapát később is ápolta a kapcsolatot, ennek nyomán jelent meg Az orosz ortodox egyház története című munka, amelyhez a pátriárka írt előszót. A főapát legutóbb pannonhalmi borokkal lepte meg Alekszijt. Következő találkozásuk karácsony előtt Bécsben lett volna. (F. J. Gy.)

Putyin, II. Alekszij és Medvegyev
Putyin, II. Alekszij és Medvegyev
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.