Katonák tiltakoztak Zimbabwében
Több mint 12 ezer kolerás megbetegedést jelentettek az elmúlt hónapokban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a szomszédos országok máris felajánlották segítségüket. Zimbabwei kormányhivatalnoktól meglepő nyíltsággal beszélt az egészségügyi rendszer problémáiról David Parirenyatwa egészségügyi miniszter. - A központi kórházaink gyakorlatilag nem működnek - jelentette ki segélyszervezetek képviselői előtt. A kórházaknak eszközökre, ételre és gyógyszerre is égető szükségük van.
A kolerajárvány kitörése szoros összefüggésben van a gazdasági válsággal, amelybe a 28 éve hatalmat gyakorló diktátor, Robert Mugabe sodorta Zimbabwét. Az emberek négyötöde munkanélküli, a közszférában dolgozók sem mind kapnak fizetést, így sok ágazatban szinte megállt az élet. - A vízellátás és a közegészségügyi viszonyok romlása áll a járvány hátterében - mondta a BBC-nek Marcus Bachmann, az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezet hararei koordinátora. Az egykor virágzó főváros egyes kerületeiben már hónapok óta nincs folyó víz, sokan fertőzött közkutakról hordják a vizet.
A BBC-n álnéven író Esther, illetve a Kubatana.net közösségi blog szerzőinek írásaiból kiderül: az egykor viszonylagos jóléthez szokott fővárosi lakosság egyre nehezebben viseli a mindennapos megpróbáltatásokat. Órákat kell sorban állni, hogy egyetlen kenyérre való összeget tudjanak levenni a bankszámlájukról (naponta ennél többet a pénzhiány miatt nem adnak a bankok), a legtöbb áruhoz amerikai dollárért lehet hozzájutni - és azon keveseknek, akik még dolgoznak, mindennap kihívást jelent eljutni a munkahelyükre.
Mindez már a Mugabéhoz eddig hű katonaságnak is sok. Hétfőn egy csapat katona megelégelte a bankok előtti várakozást, miközben pénzéhez akart jutni. Összetűzésbe keveredtek a rengeteg pénzt maguknál tartó illegális pénzváltókkal, majd egyre nagyobb csetepaté alakult ki, többen boltok ablakait törték be és fosztogattak. Ez volt az első alkalom, hogy a katonaság elégedetlenségét fejezte ki. A helyzet súlyát jelzi, hogy a kormány felszólította a bankokat: "települjenek ki" a laktanyákba, hogy a katonáknak ne kelljen az egész napjukat sorban állással tölteniük. Mugabe pedig nem ereszti a hatalmat: a hét végén az orvosok és nővérek tüntetését szétverték a rendőrök, egy emberjogi aktivistát, Jestina Mukokót fegyveresek az ágyából raboltak el.