Putyin a tévéből üzent
Bár Putyin nem kerülte meg az országot érintő pénzügyi krízis megemlítését, alapvetően pozitív üzenetet küldött a lakosságnak - a fizetések, nyugdíjak további emelését, a gazdasági növekedés biztosítását ígérve. Igaz, nem ismételte meg korábbi kijelentését, miszerint a legnehezebb szakaszon az ország már túl van.
- Összességében jók az eredményeink, a krízis ellenére a mezőgazdaság 8,8 százalékos rekordnövekedéssel zár, a gazdaság a 7,5 százalékos előrejelzés helyett 6,9 százalékkal nő - mondta a kormányfő. Elismerte, hogy az infláció a vártnál magasabb, 13 százalék lesz.
Az állam eddig 5 trillió rubelt (mintegy 140 milliárd eurót) adott a bankszektornak - döntően a Szberbanknak, a neve ellenére nem a Gazpromhoz tartozó Gazprombanknak és a Külkereskedelmi Banknak (VTB) - a pénzügyi krízis megállítására és a hitelpiac újbóli beindítására. Hosszú távú hitelek biztosítására további ötmilliárd dollárt nyújt az állam, amely, a kormányfő szavai szerint, a gazdaság megsegítése révén akár széles körben is tulajdont szerezhet bizonyos vállalatokban, "ott, ahol ez előnyös". Putyin szerint elegendő az ország arany- és valutatartaléka, a stabilizációs alapokban felhalmozott pénz összege, hogy ellensúlyozza az alapvető exportcikkek (földgáz, kőolaj, ásványi anyagok, fémek) világpiaci árának esését, elősegítse a gazdaság, a belföldi piac megerősítését, a szociális feladatok ellátását, a lakáshitelek biztosítását, és garantálja az otthonteremtést a hadsereg tisztjei, szerződéses katonái számára.
Putyin Ukrajnának is üzent: a szomszédos gázimportőr 2,5 milliárd dolláros tartozását még nem egyenlítette ki. Ha Kijev saját fogyasztását - a 2005-2006-os gázárháborúhoz hasonlóan - az EU-ba tartó tranzitgázból vonná el, Moszkva csökkenti az adott gázt.
- Nem mi diktáljuk az árakat. A célunk, hogy az olaj világpiaci árához igazítsuk az Ukrajnának adott földgáz árát, erről megállapodásunk van. Reméljük, nem lesz gond az európai szállításokkal, mindenesetre a helyzetről értesítjük nyugati partnereinket - mondta.