Pozsonyi igen a tankönyvvitában
Nagy többséggel megszavazták Pavol Paska házelnöknek azt az indítványát is, hogy a magyar megnevezések után zárójelben tüntessék fel szlovák megfelelőit. Továbbá azt a megszorítást is, hogy ez a gyakorlat csak a magyarul általában használt megnevezésekre legyen érvényes. - Ne vonatkozzék azokra a színtiszta észak-szlovákiai településekre, amelyeknek a magyar megfelelőit ma már alig ismerik - érvelt Paska.
Az MKP törvénytervezetét a két szlovák ellenzéki párt képviselői, továbbá a legerősebb kormánypárti tömörülés, a Smer honatyáinak többsége támogatta. Két koalíciós partnerük, a Vladimír Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Néppárt (LS-HZDS) és a Ján Slota nevével fémjelzett Szlovák Nemzeti Párt (SNS) viszont ellenezte. A nacionalista politikai tömörülés képviselői a szavazás előtt tüntetően elhagyták az üléstermet. Nem nyomta meg a szavazógombot Duray Miklós sem, aki szerint a házelnök módosító indítványai kifogásolhatók és visszaélésekre adhatnak okot.
Lapunk megkeresésére Csáky Pál úgy értékelt, hogy vállalható kompromisszum született. - Az elmúlt két esztendőben most először fordult elő, hogy a kormánypárti Smer és az ellenzéki képviselők közösen hagytak jóvá egy törvénytervezetet, amely elsősorban a hazai magyarság számára fontos. Tíz percig európai szellem uralkodott ismét a pozsonyi törvényhozásban, mert nem voltak jelen az SNS képviselői - nyilatkozta az MKP elnöke. (Sz. J. P.)
Szigeti Lászlót, a Kalligram kiadó igazgatója - akit gyakran idéznek a szlovák-magyar politikai feszültségek kapcsán - lapunknak azt mondta: a gondok legalább százötven évre vezethetők vissza. - Egyik nemzet sem dolgozta fel máig a traumáit. Csak részigazság, hogy Trianon vagy Ján Slota pártja okozza a jelenlegi feszültségeket - mondta. - Dominik Tatarka neves szlovák író egy helyütt azt írja, hogy létezik egy faházas és egy kőházas Szlovákia. Ez remek metafora, amely Magyarországra is érvényes.