A házelnökök egyezségre csak a menetrendben jutottak

A magyar és a szlovák parlament szakbizottságai a jövő év február végéig közösen vitatják meg a két országot érintő kérdéseket, március 10-e körül pedig az országgyűlések elnökei ismét találkoznak egymással - jelentették be Szili Katalin és Pavol Paska megbeszélését követően szerdán Komáromban.

Másfél órán át tárgyalt Komáromban szerdán Szili , a magyar, és Paska, a szlovák országgyűlés elnöke. A találkozót követő sajtótájékoztató elején Szili főleg azokról a kérdésekről beszélt, amiben egyetértettek: ez gyakorlatilag a tárgyalási szándék folytatása és annak a menetrendje volt. Paska elsősorban az eltérő nézeteket hangsúlyozta. A sajtókonferencia végére már mindketten karakteresen körvonalazták a feszültséget okozó álláspontokat.

Szili hangsúlyozta: az oktatás támogatásának, s a tankönyveknek az ügyét az oktatási bizottságoknak kell megtárgyalniuk. A külügyi bizottság feladata lesz, hogy kialakítsa szakmai álláspontját a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának intézményes működéséről. A két házelnök megnyilatkozásából világossá vált, hogy ez utóbbi a viták legérzékenyebb pontjának egyike. A szlovák fél azt kérte, hogy a magyar parlament vonja vissza azt a határozatát, amelynek alapján a Kárpát-medencei Képviselők Magyar Fóruma intézményesen részt vehet a magyar parlament munkájában. - Ha a magyarok visszavonják döntésüket, akkor én is mindent megteszek azért, hogy hasonló sorsra jusson a fórumot elítélő szlovák döntés is - ígérte Paska.

Szili Katalin viszont úgy válaszolt: a magyar határozat visszavonása nem lehet alku tárgya. Szerinte a fórum konzultációs tevékenységének nincs nemzetközi jogi relevenciája, s nem sérti Szlovákia szuverenitását. Fontos lépésnek nevezte a szlovák parlament döntését arról, hogy a földrajzi neveket magyarul lehet írni a szlovák tankönyvekben. Paska szerint ez nem lépés, hanem egy nagy ugrás.

Robert Fico szerdai bejelentéséről, hogy elutasítja Gyurcsány Ferenc korábbi hatpontos javaslatát, újságírók kérdéseire mindkét parlamenti elnök kijelentette: erről nem tárgyaltak, ám a véleményüket a sajtótájékoztatón egyébként kifejtették. Paska szerint Szlovákiában a parlament és a kormány szuverén módon garantálja minden kisebbség védelmét, ezért a magyar kormányfő javaslatainak elutasítása teljesen helyénvaló volt. Szili "nagyon sajnálatosnak" tartotta Fico reakcióját Gyurcsány kezdeményezéseire.

A magyar és a szlovák parlamenti elnök
A magyar és a szlovák parlamenti elnök
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.