Hivatásuk a nácivadászat
Az önök munkája nélkül Németország ma nem lehetne a nemzetközi közösség tiszteletre méltó tagja - hangoztatta Köhler a Stuttgart melletti Ludwigsburgban működő központ ötvenéves fennállása alkalmából rendezett ünnepségen.
Mint a Süddeutsche Zeitung emlékeztet rá, a nyugatnémet tartományi igazságügy-miniszterek "fogcsikorgatva" hozták létre a szervezetet az 1958-as ulmi per után, amelynek vádlottjai - 1941-ben több mint ötezer zsidót legyilkoló náci különítményesek - háborítatlanul éltek az egykori NSZK-ban.
Történészek 170-200 ezerre teszik a náci bűnöket elkövető németek és osztrákok számát. A ludwigsburgiak több mint 110 ezer gyanúsított ellen nyomoztak, jogerősen azonban csak 6500 személyt ítéltek el. A Kurt Schrimm főállamügyész által irányított központ munkatársai vádat nem emelhetnek, de a náci bűntettek helyszínétől és a feltételezett elkövetők tartózkodási helyétől függetlenül, globálisan kutathatnak - főleg a nácik kedvelt menedékéül szolgáló Dél-Amerikában, de már megnyíltak előttük az oroszországi, ukrajnai és fehéroroszországi archívumok is. - Feladatunk nem a leleplezés, hanem a vádemeléshez szükséges bizonyítékok összegyűjtése - fejtegette Schrimm, aki legnagyobb fogásának a krakkói tábor egykori szadista parancsnokát, az osztrák Josef Schwammbergert tartja. Bizonyítékaik alapján tartóztatta le 1992-ben az argentin hatóság az ott rejtőzködő egykori SS-tisztet, aki aztán a börtönben halt meg.