A rendőrség tovább tárgyal a tüntetőkkel
A főváros új, modern Szuvarnabhumi nemzetközi repülőterét kedden, a belföldi járatokat fogadó és indító Don Muang repteret pedig csütörtökön szállták meg a Népi Szövetség a Demokráciáért (PAD) ellenzéki pártszövetség hívei. Mindkét légikikötőnél többezres tömeg verődött össze, a hírügynökségi jelentések szerint sokuknál vasdorongok és egyéb ütőszerszámok vannak, sőt néhányuknál kézifegyverek is. A rendőrség egyelőre nem próbált erőszakot alkalmazni a tüntetők szétoszlatására. A demonstrálók viszont még szombaton meghátrálásra kényszerítették a láthatóan tehetetlen rohamrendőrök mintegy 150 fős csoportját, akik ellenőrző pontok felállításával próbálták volna megakadályozni, hogy még több tüntető jusson el a repülőterekre.
A helyzet közben egyre feszültebbé válik. Még szombaton este gránát robbant a thaiföldi miniszterelnöki hivatalnál, amelyet az ellenzéki tüntetők augusztus vége óta tartanak megszállva. A robbanás mintegy ötven kormányellenes tüntetőt sebesített meg - jelentették a hírügynökségek bangkoki kórházi közlésekre hivatkozva. Közben vasárnap este a kormányt támogatók ezrei gyűltek össze a főváros szívében, a városháza előtt, hogy elítéljék a két repülőteret elfoglaló ellenzékiek "burkolt államcsínyét". A négy-öt ezer fős - a kormányellenesek sárga színétől megkülönböztetendő - piros trikóba öltözöttek fejpántjain a "Nemet mondunk a puccsra" felirat volt olvasható. A tömeg a Demokratikus Szövetség a Diktatúra Ellen nevű tömörülés hívására gyűlt össze, s a 2006-ban puccsal megdöntött és száműzött Thakszin Sinavatra exminiszterelnök híveinek számítanak. Jelenleg Thakszin sógora, Szomcsai Vongszavat áll az egy éve tartott választásokon győztes koalíció kormányának élén. Nincs kizárva, hogy az ellenzékiekhez hasonlóan a kormánypártiak is tartósan be kívánnak rendezkedni a városháza előtt.
Az augusztus óta tartó válságba a katonai vezetés, amely két éve megdöntötte a populista multimilliomos vállalkozó Thakszint, egyelőre újra és újra azt ismételgeti, hogy nem kíván beavatkozni. A thaiföldiek által rendkívül tisztelt Bhumibol királytól sem érkezik jelzés, márpedig a politikai indíttatású feszültség egyre súlyosabb pénzügyi és gazdasági válsággal fenyegeti a turisztikai központnak számító országot.
A thaiföldi kormány ígérete szerint napi 44 eurót fog fizetni az államkasszából a reptéri blokádok kárvallottjainak, és gondoskodik arról, hogy mielőbbi elutazhassanak más repülőterekről - közölték a vasárnapi bangkoki lapok. A repterek lezárása miatt Bangkokban becslések szerint mintegy 100 ezer külföldi turista ragadt. Hosszú időbe telik, amíg normalizálódik a helyzet. Szuvarnabhumi Délkelet-Ázsia egyik legnagyobb és legmodernebb légikikötője, normális körülmények között naponta 400 járatot indít és fogad, mintegy 100 ezer utast kiszolgálva. S bár a híres üdülőövezetekbe, mint Pattaya vagy Phuket, a légitársaságok változatlanul közlekedtetik járataikat, ám a bangkoki események miatt egymás után mondják le az utazási irodák a foglalásokat. Így a kereskedelmi szálláshelyek kihasználtsága helyenként 50 százalék körülire esett viszsza. A nemzeti légitársaság, a Thai International naponta kb. 500 millió baht (2,9 milliárd forint) bevételtől esik el.
Magyarok Thaiföldön, s akik már hazajöttek
Valamivel több mint száz olyan magyar fordult a thaiföldi magyar nagykövetséghez, akinek a hazautazását érinti a bangkoki repülőterek lezárása - mondta el Balogh András nagykövet vasárnap az MTI érdeklődésére. A nagykövetségnek nincs adata arról, hogy hány magyar állampolgár elutazását késlelteti a bangkoki repülőterek zárlata, de a nagykövet szerint legfeljebb néhány százan lehetnek. Nem fenyegeti közvetlen veszély a magyar állampolgárokat - hangsúlyozta, ám, mint említette, nem lehet kizárni, hogy a helyzet tovább romlik. A bangkoki nemzetközi repülőtereken a tüntetők tartós megszállásra rendezkedtek be. A turistáknak jobb elkerülni a három déli tartományt és a kambodzsai határszakaszt, mert arrafelé lövöldözések is voltak. A nemzetközi repterek lezárása miatt mintegy 100 ezer külföldi turista ragadt a thaiföldi fővárosban, így, ha meg is indul a légi forgalom, hosszú időbe telik, amíg normalizálódik a helyzet - vélte Balogh András.
Akik sürgősen szeretnének hazatérni a légitársaságoknál érdeklődhetnek a lehetőségekről: utazásra a malajziai Kuala Lumpuron, a thaiföldi Phuketen vagy az U-Tapao katonai repülőtéren keresztül nyílhat mód.
Mint tudósítónk, Cservenyák Katalin jelentette, 48 órás utazás után két magyar hazaérkezett Nyíregyházára Bangkokból. Mint Papp Endre zoológiai igazgató-helyettes - aki Takács Zoltán vezető gondozóval egy nemzetközi konferencián vett részt a múlt héten Thaiföldön - vasárnap lapunknak elmondta: miután kiderült, hogy a thai katonaság és rendőrség nem kíván beavatkozni, tehát nem üríti ki erővel a bangkoki repteret, az ott rekedt turisták közül több ezren megindultak dél felé. A nyíregyháziaknak a magyar nagykövet és a helyi szervezők segítségével egy katonai légi bázisra sikerült eljutniuk, ahonnan a helyi légitársaság gépe Szingapúrba szállította őket.
Papp Endre elmondása szerint a légi bázison egy légkondicionáló nélküli teremben háromezren zsúfolódtak össze, s ott vártak arra üvöltözve, egymást lökdösve, hogy megkapják a repülőjegyet. Tíz gép felszállását nézték végig, amíg hajnali háromkor végre ők is repülőre ülhettek, és elhagyhatták Thaiföldet. Szingapúrban várakoztak, amíg Nyíregyházáról kollégáiknak sikerült jegyet szerezniük egy Európába tartó légi járatra. Így zürichi átszállással vasárnap érkeztek Ferihegyre.