Francesca Habsburg feltárná a családi múltat
A rechnitzi tömeggyilkosság, az azóta is feltáratlan tömegsír ismét az érdeklődés középpontjába került: Elfriede Jelinek Nobel-díjas osztrák írónő a témáról írt drámáját ezekben a napokban mutatják be Münchenben.
Jelinek mindig is keserűen bírálta Ausztriát, amiért - véleménye szerint - nem megfelelően néz szembe a múltjával. A tömegmészárlás témája jó tíz éve foglalkoztatja. Figyelmét eredetileg a település lakosainak makacs hallgatásáról készült dokumentumfilm keltette fel. A szörnyű történet Batthyány Margit bárónő, született Thyssen-Bornemisza (Francesca Habsburg nagynénje) rechnitzi kastélyából indul, ahol egy mulatságon megszületett az ördögi ötlet: szórakozásból le kell lőni a kétszáz kényszermunkást.
A müncheni Kammerspiele előadásában a dráma - amely beemeli a korábbi dokumentumfilm fő mondandóját, a hallgatás elemét - nem a tettesekről, hanem az áldozatokról szól.
Francesca Habsburg most azt szeretné, ha családja történészek segítségével teljes egészében feltárná az igazságot. Annyi mindenképpen ismert, hogy nagybátyja, az 1951-ben elhunyt Fritz Thyssen egyike volt azoknak a német nagyiparosoknak, akik már a húszas évek végén támogatták Hitlert, bízva a kommunizmus legyőzésében. A német acélipari konszern feje, a Reichstag képviselője már 1939-ben áttelepült Svájcba. Az "Így finanszíroztam Hitlert" címmel 1941-ben megjelent könyvében megbánja e tettét.
Margit Batthyány Thyssen időben elmenekült, de a gyilkosságban részt vevő SS-tisztek szökését is segítette. Francesca Habsburg most a megbízott történésztől, Lothar Beckeltől minden részlet feltárását várja. Mindennél fontosabbnak tartaná azonban, ha megtalálnák a tömegsírt, hogy az áldozatokat végre tisztességben eltemessék.