Estig nem ért véget a terrorháború

Még péntek este sem volt egyértelmű, hogy sikerült-e felszámolni Mumbaiban (Bombay) a terroristacsoport valamennyi tagját, akik szerdán - alaposan átgondolt és szervezett akcióval - egyszerre majd egy tucat színhelyen indítottak támadást. A vérfürdő szerdán a vasúti pályaudvaron kezdődött, és még péntek délelőtt is tartott az öszszecsapás az indiai nagyváros két luxusszállodájánál, illetve a zsidó központnál.

Túlélők szerint a farmeres fiatal terroristák - AK-47-es gépkarabéllyal felszerelkezve - elsősorban amerikai és brit túszokra vadásztak. Csütörtök este az indiai hatóságok 160 halálos áldozatról adtak hírt. A halottak között számos külföldi is van, Washington és Párizs két-két, Izrael pedig öt állampolgára haláláról tud eddig, hírügynökségek továbbá egy-egy brit, ausztrál, német, olasz és japán túsz haláláról értesültek. Az indiai hadsereg kommandósai a rohamok után a Taj Mahal szállodában 50, míg az Oberoiban 24 halottat találtak. A Taj Mahal szállodában még péntek este is folyt az akció, mert egy fegyverest nem tudtak likvidálni.

Az ötszintes Bét Chabalonban, a Lubavich ortodox zsidó központban helyi idő szerint csak pénteken kora este sikerült a kommandósoknak megtörniük a terroristák ellenállását. Itt öt túsz, köztük egy amerikai rabbi és felesége holttestét találták meg, és két terroristát "semlegesítettek", ám az épületet még tovább vizsgálták a teljes biztonság érdekében.

India külügyminisztere tegnap immár egyértelműen azt állította, hogy az eddigi adatok szerint a terroristaakciókban Pakisztánhoz kötődő elemek vettek részt. Csütörtökön Manmohan Szingh indiai miniszterelnök még csak "külföldi központú csoportot" említett. Indiai lapértesülések szerint a merényletsorozat három gyanúsítottja is azt vallotta, hogy a pakisztáni Laskar-i-Taiba szélsőséges iszlamista szervezet tagja. A Hindu című napilap szerint az egyik őrizetbe vett támadó azt is elismerte, hogy a pakisztáni Pandzsáb tartományban él. A merénylők állítólag a pakisztáni Karacsiból szerda reggel indultak el egy kereskedelmi hajóval Mumbaiba, ahol kisebb csoportokra oszlottak, majd kezdték el a támadásokat. A feltételezések legalább 25 főről szólnak, akik töltényekkel és robbanószerekkel teli hátizsákokkal érkeztek.

Iszlámábád azonnal azzal védekezett, hogy "nem igazságos a vád", hiszen Pakisztán szomszédos országként maga is a terrorakciók célpontja és áldozata. A mindössze néhány hónapja beiktatott Ali Zardavi pakisztáni elnök, a meggyilkolt Benazir Bhutto férje ugyanakkor példátlan gyorsasággal, azonnal Indiába küldte a pakisztáni katonai titkosszolgálat fejét, hogy tárgyaljon a terrorizmus elleni egyeztetésekről. Ali Zardavi szerint nem zárható ki, hogy olyan erők állnak a mumbai merényletek hátterében, akiknek nem tetszett, hogy az új pakisztáni vezetés jobb kapcsolatokra törekedett Indiával.

Több ország, így az Egyesült Államok és Izrael is felajánlotta, hogy nyomozókat küld Mumbaiba, segíteni az indiai szervek munkáját. Izrael katonai segítséget is felajánlott, ám India ezt visszautasította.

Jól van az Európai Parlament küldöttségének két magyar tagja, Glattfelder Béla képviselő és Császi Levente szakértő, akik Mumbaiban tartózkodtak a támadások idején. Várhatóan mindketten ma érkeznek haza - írja az MTI.

Az amerikai és az indiai titkosszolgálat már szeptemberben tudott a készülő mumbai merényletekről, de utóbbi a fenyegetést nem vette elég komolyan - nyilatkozta Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő az InfoRádiónak. A merénylet az 1947-1948-as pakisztáni háború évfordulójára esett. Az amerikai titkosszolgálat szeptemberben hivatalosan jelezte Indiának, hogy merénylet készül Mumbai területén, annak két szállodájában. Ezt Mumbaiban mindössze két hétig vették komolyan, azután visszavonták az őröket az Oberoi és a Taj Mahal szálloda elől. Nógrádi hivatkozott arra is, hogy az elfogott merénylők vallomásaiból kiderült: csoportjuk kasmíri szeparatistákból, pakisztániakból és indiaiakból állt. Szerinte nem lehet kizárni, hogy a támadók támogatást kaptak a pakisztáni katonai hírszerzéstől.

Újságírók húzódnak fedezékbe a Taj Mahal hotelnél, ahol az indiai biztonsági erők csaptak össze a terroristákkal
Újságírók húzódnak fedezékbe a Taj Mahal hotelnél, ahol az indiai biztonsági erők csaptak össze a terroristákkal
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.