Itt szembetűnőbb a beolvadás, mint Erdélyben
Károlyi Béla már többször hajtott végre olyan fordulatokat, amelyek - tornászhasonlattal - legfeljebb a Magyar-vándorhoz mérhetők. Fiatalon, környezete megdöbbenésére Románia egyik legszegényebb részét választotta testnevelő tanárként. Komoly hírnévvel, a többi közt Nadia Comaneci edzőjeként pedig - mindent elölről kezdve - Amerikát új hazájának választotta. 1981-ben, a Ronald Reagan elnök elleni merénylet napján "disszidált". Most hatalmas texasi rancháról - amely egyben az amerikai tornászválogatott felkészülési helye -, 66 éves fejjel indul a vasárnapi romániai választásokon. Az RMDSZ színeiben készül a bukaresti szenátusba, mégpedig a külföldön élő erdélyi magyarok, valamint románok szavazataira számítva.
- Megkerestek az ajánlattal, és felkértek. Én pedig igent mondtam, mert úgy érzem: van feladatom. Saját családom példáján látom, hogy az asszimiláció mekkora probléma. Sokkal nagyobb az ilyen nyomás, mint Erdélyben. Úgy beolvadunk itt a népek tengerébe, hogy nyomunk sem marad. A lányunk, Andrea már itt nőtt fel, ő amerikainak vallja magát, nem erdélyinek. Az unokám csak angolul tud - mondja a Népszabadságnak Károlyi Béla, aki nem beszélte még az ország nyelvét, amikor feleségével a kivándorlás mellett döntött. Ma úgy véli: a közös politikai képviselet öszszehozhatja a kitelepült erdélyieket, akiknek szükségük van egy szószólóra. - Vannak olyan romániai ügyek is, amelyekért keményen kellene itt lobbizni. Ilyen a turisták amerikai vízummentességének kivívása, a diákok munkavállalási engedélyének meghosszabbítása. Vannak összeköttetéseim Amerikában, talán tudok segíteni - magyarázza, hozzátéve: a bukaresti kormánynál pedig a külföldön élő, de 20-25 ezer dollárral hazatérő, majd tönkremenő román kisbefektetők adókedvezményét szeretné elintézni.
- El tudta-e érni itteni választóit? - Igyekeztünk, de nem könnyű. Az erdélyi magyarok szétszórtabban élnek, míg a románok összetartóbbak. Ráadásul most először választhatunk saját képviselőt, a voksoláshoz pedig érvényes útlevél kell. Viszont nem mindenki tartotta meg az eredeti állampolgárságát - mondja Károlyi. - Na, azt már nem! - feleli a tornászedző arra a kérdésre: Bukarestbe költözik-e, ha megválasztják. "Nekem itt van feladatom, az itt élők gondjait kell majd tolmácsolnom."
Károlyi Béla - és felesége, Márta, az amerikai tornászcsapat mostani edzője - óriási hírnévnek örvend Amerikában. Ő fedezte fel, amit ma a kínaiak művelnek: a gyerekek a legalkalmasabbak a versenytornára. A később szintén Amerikába települt Comanecivel ő győzte le először a szovjeteket, majd a világsikert már amerikaiként ismételte meg. Tanítványa, Mary Lou Retton, aki Texasba költözött, hogy a Károlyi házaspár készíthesse fel, 1984-ben, a Los Angeles-i olimpián megnyerte az egyéni összetettet. Azt pedig egy egész ország figyelte, amikor növendékei 1996-ban, Atlantában a csapataranyat szerezték meg. Bill Clinton az éppen akkor folyó újraválasztási kampányában használta fel a fordulatot - You can do it! - Meg tudod csinálni! -, amellyel Károlyi a futófolyosóra, a mindent eldöntő gyakorlatra küldte a súlyosan sérülten versenyző Kerri Strugot.
Károlyi válaszra is méltatlan támadásnak tartja a vádat, miszerint feleségével együtt bántalmazta volna sportolóit. Ezzel egyik volt román tanítványa állt a nyilvánosság elé.