Elhárítható Nabucco-akadályok
A megbeszélések kulcsfontosságú elemének a felek közös sajtóértekezletükön a Nabucco-projektet említették. Mint emlékezetes, Gyurcsány Ferenc a jövő év január végére Nabucco-csúcs összehívását kezdeményezte Budapestre, és ez ügyben az elmúlt hónapokban sorra látogatott több, a projektben érdekelt országot - köztük Azerbajdzsánt, Türkmenisztánt, majd pedig tegnap Ankarában is tárgyalt az ügyben a török államfővel, a miniszterelnökkel és a parlament vezetőivel. Törökország igényt tart a teljes Nabucco-kapacitás évi 15 százalékának lekötésére. Ezt a többi részt vevő állam sokallja, mivel úgy ítélik meg, hogy ez a megoldás kevésbé hatékonnyá tenné a Nabucco megépítését. Gyurcsány Ferenc hangoztatta, hogy Ankara nélkül nehéz volna elképzelni a Nabuccót. A következő lépés a kormányfő szerint az, hogy az érintett államok között kormányközi megállapodás jön létre, sokan úgy gondolják, hogy erre már a jövő év első felében sor kerülhet.
Tegnapi tárgyalásait ebből a szempontból Gyurcsány Ferenc előrelépésnek nevezte, de újságírói kérdésekre sem ő, sem török kollégája nem volt hajlandó részletezni ennek mibenlétét. Gyurcsány Ferenc csak anynyit közölt: most már jobban érti a török álláspontot, és derűlátóbb a kormányközi megállapodás tető alá hozását illetően. A török Nabucco-álláspont felelős és rugalmas - mondta. Egyidejűleg Gyurcsány Ferenc meghívta Recep Tayyip Erdogant a januári Nabucco-csúcsra.
A két ország kapcsolatait mindkét részről kiválónak mondták, ugyanakkor a kormányfők egyetértettek abban, hogy szélesebb alapra kellene helyezni a gazdasági együttműködést. Szó esett a megbeszéléseken a nemzetközi pénzügyi válság hatásairól, és különféle regionális problémákról. A magyar kormányfő bejelentette, hogy az isztambuli magyar főkonzulátuson a jövőben nemcsak magyar, hanem lett, litván, szlovén és norvég vízumokat is kiadnak török állampolgároknak - természetesen schengeni vízumról van szó.
Ankarából jelenti kiküldött munkatársunk