Bulgária rajtavesztett a korrupción

Eddig csak befagyasztva tartottak 220 millió eurót - most ezt Bulgária végérvényesen elveszítette. Tegnapi brüsszeli bejelentés szerint mivel Szófia nem mutatott fel megfelelő eredményeket a korrupció elleni küzdelemben, az ország elveszített a neki megajánlott 650 millió eurónyi összegből 220 milliót.

Bulgária komoly kárát látta a szűnni nem akaró korrupciónak. Az Európai Unió, amely 650 millió eurós támogatást ajánlott fel az országnak, előbb befagyasztotta, majd végérvényesen vissza is vonta a támogatás harmadát. Bulgária 220 millió eurótól esett el így.

Annak idején több hír is szólt arról, hogy Bulgáriában maffiamódszerekkel csapolták meg a különböző európai alapokat, például a Shapard-kasszát. Megesett, hogy ócskavasként eladott gépeket látszólag felújítottak, majd új gépekként tüntették fel őket az elszámolásban. Az uniós agráralapok helyettes igazgatóját bíróság elé állították. Anatol Drumovot azonban a bíróság hétfőn felmentette. Tegnap két újabb magas beosztású tisztviselőt ítéltek el - ők az útépítések finanszírozását intézték. Az európai központ aligha lesz elégedett az ítélettel, amelyet igen enyhének tartanak.

Az elmúlt hónapokban a bolgár kormány intézkedések sorát határozta el, s újabb intézményeket hozott létre a korrupció megfékezésére. Meglena Plugcsieva személyében külön miniszterelnök-helyettes foglalkozik az EU-alapok tisztességes felhasználásának ügyével. Ám elmaradtak a meggyőző és határozott lépések, s a brüsszeli intézmények és a nyugat-európai média továbbra is azt a meggyőződést sugározza, hogy Szófiában átláthatatlan hálózatok intézik a politika, a gazdaság és vele az EU-pénzek ügyeit is. Nagy leleplezéseket vártak, ám ilyen eddig nem történt.

Az EU Bizottsága júliusban felfüggesztette két PHARE-ügynökség akkreditációját. Az egyik a pénzügyi tárca mellett működött, a másik a területfejlesztési minisztériumhoz tartozott. A bolgárok arra számítottak, hogy november végén legalább az egyik intézmény újrakezdheti működését. Ez nem történt meg, így a pályázatok beadására végképp nincs lehetőség - pedig ez fontos tartalék lehetett volna Bulgáriának, különösen a jelenlegi pénzügyi válság idején.

Bulgáriát fertőzte meg legerősebben a korrupció. Az Európai Unió és a nyugat-európai országoknak a Transparency International által összeállított korrupciós indexén Szófia sereghajtó. A 31 ország felsorolásával készült listán Magyarország a 23. helyen áll.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.