Magáncég is kutat az eltűnt amerikaiak után

Alexander Bonnyman amerikai tengerészhadnagy harminchárom éves volt, amikor a japánokkal vívott véres csatában életét vesztette. Ennek épp hatvanöt éve: azóta a csendes-óceáni Tarawa-atoll egyik szigetén, egy tömegsírban nyugodott.

A japánok által megszállt atollon 1943 novemberében három napig dúlt a heves csata, amely mindkét fél részéről súlyos áldozatokat követelt. Az eredetileg mérnöknek tanult, majd a főiskolán inkább az amerikai futballban jeleskedő Bonnyman kis csapata élén hősiesen küzdött, de végül őt is leterítették a lövések. A tengerészgyalogos számos érdemrend tulajdonosa, hosszú szócikk foglalkozik vele a Wikipédián is, vagyis viszonylag ismert hősnek számít. A Pentagon Hadifoglyok és Eltűnt Személyek Felkutatásáért Felelős Egyesített Parancsnoksága (JPAC) is nyilvántartja, de keresésére egyelőre nem volt sem pénz, sem ember. A Pentagon - a folyamatban lévő háborúk mellett - csaknem nyolcvanezer eltűnt (valójában külföldön elesett és eltemetett) katonáját keresi az első világháborútól napjainkig - köztük harmincegyet Magyarországon. Elvileg senkiről sem mondanak le, de a maradványok felkutatása roppant idő- s pénzigényes. A 74 ezer második világháborús eltűntből például eddig mindöszsze négyszázat sikerült megtalálni, azonosítani, majd hazaszállítani.

Bonnymanre és 138 társának maradványaira most mégsem a Pentagon, hanem egy magáncég, a History Flight nevű alapítvány talált rá. A floridai szervezet egyik tevékenységi köre - különféle, repülést oktató és régi gépeket népszerűsítő programok mellett - a második világháborúban elhunyt katonák maradványainak felkutatása. Több, a múlt iránt szintén érdeklődő és a hősöknek járó végső tiszteletadásra komolyan gondoló magánszervezettel együtt pénzt gyűjtenek (de kutatásaikat nemegyszer saját zsebből finanszírozzák), szakértőkből álló csapatot szerveznek, kihantolják a tömegsírokat, és elvégzik a maradványok azonosítását. Ha minden együtt van, akkor veszik csak fel a kapcsolatot az efféle kutatásokat hivatalosan felügyelő Pentagonnal. A History Flight tervei amúgy igen ambiciózusak: a csendes-óceáni tarawai projekt csupán az első volt a következő évekre tervezett tizennégy expedíció közül. Tarawára is viszszatérnek, hiszen a történészek szerint 541 amerikai katona holttestének kellene itt nyugodni, ebből most saját bevallásuk szerint 139-et találtak meg.

A Pentagon egyelőre nem kommentálta a History Flight bejelentését. Ők aprólékosan dolgoznak, "nagy fogást" csak kellő utánajárás és bizonyítást követően jelentenek be. Ráadásul hivatalos szervként sokkal több előírásnak kell megfelelniük. Kínosan vigyáznak például arra, hogy sehol ne katonákként, hanem civil szakértőkként jelenjenek meg. A History Flightnak ilyen aggályaik nincsenek: elvégre ők csak hobbikutatók.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.