Obama lassítja a rakétaterveket
Megváltoztathatja a rakétavédelmi pajzs tesztelésének folyamatát Barack Obama leendő amerikai elnök. Ez pedig nyugtalanságot okoz az ország védelmi iparában, mivel az Európába telepíteni tervezett rakétapajzs meghiúsulásához is vezethet. A védelmi szakma már a kongresszusnál lobbizik: a Boeing a recesszió idején meggyőzőnek tűnő tanulmányokat köröztet például arró, hogy az elfogórakéták gyártása egymilliárd dollár bevételt jelent évente Alaszka és Alabama állam lakosságának.
George W. Bush elnökségének kezdetén, Donald Rumsfeld védelmi minisztersége alatt a rakétavédelmi program akadály nélkül vált az amerikai biztonságpolitikai eszköztár részévé. Rumsfeld 2002-ben utasította a jelenlegi, úgynevezett spirális fejlesztési modell követésére a Rakétavédelmi Ügynökséget. Hosszas egyeztetéseket követően és erős orosz tiltakozás mellett az USA idén nyáron megállapodást írt alá Csehországgal és Lengyelországgal, amelyek a radarrendszer, illetve az elfogórakéták telepítésének alapját képezik.
A kampányban a republikánus elnökjelölt, John McCain - aki vietnami veteránként hangsúlyozottan kiállt a hadsereg érdekei mellett - teljes támogatásáról biztosította a programot. Igaz, miközben lépten-nyomon hangsúlyozta világpolitikai tapasztalatait, Csehországot Csehszlovákiának nevezte.
Obama megválasztása azonban hideg zuhanyként érte a fejlesztésben és a telepítésben érdekelt iparágakat. Richard Danzig, Obama tanácsadója, akit a Pentagon élére is esélyesnek tartanak, nyugtatgatta ugyan az oroszokat is, hogy a terv hangsúlyozottan az iráni támadórakéták kivédésére, nem pedig ellenük irányul, de a leendő elnök két tanácsadója is megerősítette: telepítésről csak akkor lehet szó, ha előbb a technikáról bebizonyosodik, hogy működőképes. Peter Huessy, a GeoStrategic Analysis elnöke a Politico című lapnak nyilatkozva azt mondta: ha Obama akár csak hat hónapig vizsgálja a terveket, az a megölését jelenti. A ratifikációban még sem a lengyelek, sem a csehek nem jutottak el a telepítés jóváhagyásáig.
Ha több tesztet akarnak majd, úgy az felújítja az egyszer már nyugvópontra jutott vitát a védelmi pajzsról. Most, amikor a Bush-elnökség hatalmas költségvetési deficitet és államadósságot hagy hátra, a rakétavédelem "szép, kövér célpontnak tűnik" - fogalmazott William Hartung, a liberális Új Amerika Alapítvány fegyverzeti és biztonságpolitikai kezdeményezésének igazgatója. Mások viszont úgy vélik, az ekkora beruházások már önálló életre kelnek, így nehéz leállítani őket. Az is elképzelhető, hogy a nyertesek a már létező, tesztelt és rövidebb hatótávolságú rendszerek lesznek.