Lassítja a válság Moszkva és Caracas közeledését

Amilyen gyorsan egymásra talált Venezuela és Oroszország, olyan gyorsan le is épülhet a két ország közötti kapcsolat a nemzetközi pénzügyi válság nyomán. Az orosz államfő tegnap kezdte meg májusi beiktatása óta legnagyobb külföldi útját - négy nap alatt Peruból Venezuelába, Brazíliába majd Kubába látogat - a legnagyobb orosz gáz- és olajipari vállalatok vezetői azonban mégsem tartottak Dmitrij Medvegyevvel.

A térségben Moszkva Venezuelával tartja fenn a legintenzívebb kapcsolatokat: 2004 óta az Hugo Chávez vezette ország négymilliárd dollár értékű katonai szerződést kötött Oroszországgal, 100 ezer AK-103-as gépfegyvert, félszáz katonai helikoptert, 24 Szu-30MK2-es vadászgépet rendelve, két fegyvergyár felépítése mellett. Ezt az ősszel hatodszorra Moszkvába látogató dél-amerikai elnök újabb kétmilliárd dollár értékű - rakétarendszerek, tankok, négy tengeralattjáró és egy tucat katonai teherszállító repülőgép beszerzésére vonatkozó - szerződéssel kívánt megfejelni. A katonai együttműködés intenzitását mutatta az is, hogy szeptemberben, a Szovjetunió felbomlása óta először, két orosz Tu-160-as stratégiai bombázó jelent meg közös venezuelai-orosz hadgyakorlatra.

Egyre kétségesebb azonban, hogy az ötven dollár alá zuhanó olajárak mellett a már 150 dolláros ár idején is költségvetési deficittel küszködő Venezuela képes lesz fizetni a fegyverekért. Ráadásul az energiahordozók csökkenő ára visszafogja a tervezett orosz beruházásokat is: a Kommerszant orosz napilap értesülése szerint a Gazprom már azzal számol, hogy az általa tervezett, Venezuelából Brazíliába tartó gázvezeték megépítése legalább öt évet fog csúszni.

Bár november elején Caracas és Moszkva közös fejlesztési bank megalakításáról döntött, kérdés, hogy a 2-2 milliárd dolláros alaptőkével létrehozandó intézmény mikor és milyen projektek támogatására jön létre. (A térségben főként Igor Szecsin első miniszterelnök-helyettes aktív. A szovjet időkben portugál-orosz katonai tolmácsként dolgozó 48 éves politikus június óta háromszor járt Venezuelában és ő felügyeli azt októberben létrehozott Nemzeti Olajkonzorciumot is, amely a tervek szerint az orosz gáz- és olajipari projekteket koordinálja Dél-Amerikában.) Jelenleg a PDSV, a venezuelai állami olajipari vállalat az ország olajlelőhelyein közös kutatásokat végez a Lukoillal, a TNK-BP-vel és a Gazprommal. Utóbbi gázmezők kitermelésére is jogot kapott, bár ezzel az orosz gázipari monopólium a tervezettnél vélhetően később fog élni az energiahordozók csökkenő ára miatt.

Vélhetően halasztást szenved az első venezuelai atomerőmű orosz felépítéséről szóló tárgyalás is.

A gazdasági krízis legfeljebb a két ország ma induló - az orosz Nagy Péter rakétahordozó cirkáló részvételével tartandó - közös hadgyakorlatát nem érinti, amelynek megnyitóján Chávez és Medvegyev is jelen lesz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.