Angliában retteg a szélsőjobb
Súlyosan sérültek a Brit Nemzeti Párt (BNP) több mint 13 ezres táborának személyiségi jogai. Hétfő este óta ugyanis a szélsőjobboldali mozgalom tagjainak neve, lakcíme, vezetékes és mobil telefonszáma, e-mail címe, sőt sok esetben foglalkozása is hozzáférhető egy világhálós honlapon. Szerda reggeli rádiónyilatkozatot adott Nick Griffin, a szigetországban a peremre szorult szélsőséges párt vezetője. Kijelentette, tudja, ki az a személy - egy a szervezetből már kilépett "keményvonalas" elhajló -, aki kockára tette a BNP-tagok munkahelyi biztonságát és testi épségét. A BNP szóvivője, Simon Darby pedig a The Guardian napilapnak elmondta, az áruló "élete legnagyobb ostobaságát követte el" és börtönbüntetésre is számíthat, amiért egy bírósági végzést megsértett. A BNP az európai uniós joganyag részét képező emberjogi törvényre való hivatkozással érte el, hogy tagjainak azonossága ne kerülhessen nyilvánosságra.
Nick Griffin a BNP honlapján elismerte, hogy a lista eredeti és nagyjából az egy évvel ezelőtti állapotot tükrözi. A párt állítólag kevésbé tart az egyes tagok elleni fizikai támadásoktól, mint attól, hogy sokak munkahelye kerülhet veszélybe. A több ezer oldalas listán szerepelnek például rendőrök és katonák, akiknek tilos csatlakozniuk szélsőjobboldali párthoz. A nevükön szereplő tanárokat, orvosokat, egyházi személyeket, sőt egy újságírót sem fogják megdicsérni munkaadóik, amikor értesülnek pártvonzalmukról. Egy aktív szolgálatot teljesítő, az észak-angliai Wirralban élő rendőrnő adataihoz hozzá is fűzik a megjegyzést: "munkahelyi aggodalmak miatt - rendőrtiszt - bizalmasan kezelendő". Nick Griffint különösen nyugtalanítja, hogy a baki elveheti a kedvét annak a sok ezer érdeklődőnek, akik az Európai Unió megerősödése ellen fellépő UK Independence Party soraiból tartanának a szélsőjobb felé.
A névsor "ellopása", ahogy a BNP vezetése minősíti a történteket, azért is kínos, mert a szervezet különösen kényesen ügyel a tagok személyazonosságának titokban tartására. Neveket tartalmazó információkat az adatbázist kezelő tisztviselő rendszerint kódolt e-mail csatolmányokban továbbít és azokat csak a jelszót ismerő beavatottak tudják kinyitni. Az ügy a brit adatvédelmi biztos hivatalához kerül kivizsgálásra, de Nick Griffin várhatóan rendőrségi feljelentést is tesz.