„Mi folyik itt?”

Több európai parlamenti képviselő felfigyelt a szlovák-magyar feszültségekre az e heti strasbourgi ülésen, amikor az ügy napirenden is szerepelt. EP-képviselők azóta magyar kollégáikat kérdezgetik: mi folyik itt? A legtöbben azonban nem igazán ismerik a részleteket, még a hétfői felszólalások alatt kialakult vita után sem - tudta meg lapunk magyar EP-képviselőktől.

Irena Belohorská független szlovák EP-képviselőnő szerint aggályos, hogy egy hete a Magyar Gárda tagjai egy szlovákiai városban masíroztak. - Hogyan képzelhető el, hogy egy tagállam a saját területén eltűri az olyan szervezetek létezését, mint amilyenek a nyilasok, a Magyar Gárda, a Jobbik és a Hatvannégy Vármegye? - kérdezte. Duka-Zólyomi Árpád szlovákiai magyar EP-képviselő viszont azt fejtegette: helyteleníti, hogy az európai szocialisták visszafogadták soraikba Robert Fico pozsonyi kormányfő pártját, a Smert. Hannes Swoboda osztrák képviselő, aki a szocialisták részéről előterjesztője volt a Smer visszafogadásának, kijelentette: az európai szocialisták kritikusan szemlélik a szlovák koalíciót. A magyar képviselők hangsúlyozták az EP-ben: a szlovák és magyar helyzet eltér egymástól, mert míg Szlovákiában a kormánykoalícióban vesznek részt a szélsőségesek, addig a magyar társadalomnak a perifériájára szorulnak a szélsőjobboldaliak. Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője lapunknak elmondta: a vitában kifogásolta, hogy Swoboda egyenlőségjelet tett Slota és a Magyar Gárda közé.

Gál Kinga néppárti magyar képviselő megkeresésünkre elmondta: fontosnak tartotta, hogy a magyar képviselők már az ülésen reagáltak az elhangzottakra, ugyanis leggyakrabban azok a szlovák EP-képviselők szólalnak fel a témában, akiknek otthoni pártjai "a legsárosabbak". Tabajdi szerint a szlovák-magyar vita végül is nem uralta a napirend előtti felszólalásokat, annak 40 percéből csupán néhány foglalkozott vele. - Hogy van-e értelme európai fórumok elé vinni? Európa nincs felkészülve ezekre a kérdésekre, nincs kisebbségvédelmi rendszere - mondta a képviselő. - Bárki, aki azt hiszi, hogy most külön foglalkozunk ezekkel a kérdésekkel, az téved - tette hozzá Tabajdi, aki szerint a konfliktust kétoldalú alapon kell rendezni. - Ehhez azonban partner is kell - mondta.

Sólyom László elnök egyébként november 29-re javasolt informális találkozót Ivan Gasparovic szlovák államfőnek.

Strasbourgból jelenti kiküldött munkatársunk

Az Európai Parlament ülésterme Strasbourgban. Nem tudnak mit kezdeni Budapest és Pozsony civakodásával
Az Európai Parlament ülésterme Strasbourgban. Nem tudnak mit kezdeni Budapest és Pozsony civakodásával
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.