Teherán örül Obamának

Az amerikai elnökválasztás után úgy tűnt, valós változás állhat be Teherán és Washington kapcsolatában. A tárgyalásokat ígérő demokrata jelölt, Barack Obama győzelme után Mahmud Ahmadinezsad személyében az 1979-es forradalom óta először küldött iráni vezető gratulációt Washingtonba. A kezdeti eufória azonban alábbhagyott.

Az amerikai külpolitika megváltozását szorgalmazó iráni elnöki levélre Washington nem adott választ. Az amerikai nyitás elsietése könnyen támogatást biztosíthat a most finomabb Amerika-ellenes retorikát használó Ahmadinezsadnak, akit a keményvonalasok éppen ezért élesen támadnak. Iránban jövő júniusban elnökválasztás lesz, s a csatározás már most elkezdődött.

Kiderült, hogy Obama hajlik az együttműködésre, de az Iránnal szembeni előfeltételek továbbra is jelen vannak a külpolitikai döntéshozatalban. Legalábbis nehezen lehet tőlük megszabadulni népszerűségvesztés nélkül. Obama elfogadhatatlannak nevezte a nukleáris fegyverek beszerzésére való törekvést, a terrorista szervezetek támogatását, és a közel-keleti békefolyamat akadályozását.

A demokrata elnök kijelentéseire válaszul az iráni hangnem is megváltozott. Ali Laridzsáni, az iráni parlament elnöke szerint: "Nem felszínes, hanem alapvető változásokra van szükség az amerikai politikában." Iránban sokan úgy tekintettek Obama győzelmére, mint ami véget vet a George W. Bush nevével fémjelzett agreszszív politikának.

A párbeszéd politikai szempontból mindkét oldalon veszélyes aknamezőnek számít. Az amerikai-iráni tárgyalásokban a katonai, az olaj- és izraeli lobbi is érdekelt, mint ahogyan a demokratizálódást és az emberi jogok érvényesülését erősíteni kívánó csoportok is. A helyzet Iránban sem könnyebb, ahol egyrészt a jövő évi elnökválasztás, másrészt pedig a legfőbb vezető Ali Hamenei ajatollah betegsége folytán az iszlám köztársaság hatalmi felépítményének két legfőbb pozíciójáért is megindult a harc. Az iráni hagyományoknak megfelelően pedig a külpolitika most is háttérbe szorul. Hamenei támogatása nélkül pedig egyetlen párbeszédjavaslat sem lehet sikeres.

Washington ugyan egyelőre elzárkózik a viszony normalizálásától (mint ahogyan Teherán is azt teszi), de az afganisztáni újjáépítés és az iraki rendteremtés közeledést hozott a "Nagy Sátán" és a "Törvényen Kívüli" kapcsolatában. Számos kérdésben azonos oldalon találták magukat a felek. Nem véletlen, hogy az amerikai döntéshozatalban az egyre többször merül fel egy teheráni diplomáciai misszió, vagy érdek-képviseleti iroda gondolata.

Ahmadinezsad a parlamentben
Ahmadinezsad a parlamentben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.