Helsinki nem tart az orosz kiszolgáltatottságtól
Oroszország, biztonság, energiafüggés. A finn gázimport teljes egészében Oroszországból jön, saját vezetékhálózaton. Csalódottak vagyunk az Oroszországban tapasztalható demokráciadeficit láttán, de a kapcsolatok jók. Oroszországban nincsenek finnek, nincs az oroszokkal kisebbségi-nacionalista gyökerű vitánk. A Karéliában élt 400 ezer finn hazatelepült a második világháború után, Karéliát, sok évszázados lakhelyüket feladva - mondta Dr. Jarvenpaa. Ma nincs olyan számottevő erő, amely Karéliát visszakövetelné.
Afganisztán. Kíváncsiak vagyunk az önök tapasztalataira, hiszen a magyarok bátran (a veszélyesebb) délre merészkednek Afganisztánban, hogy ott hadműveleti tanácsadó és összekötő csapatként (OMLT) segítsék az afgán hadsereget. Mi északon tartunk fenn egy dandárszintű, hatvanfős OMLT-csoportot. A jövőt Afganisztánban három tényező alakítja: katonai jelenlétünk, illetve annak kisebb mértékű emelése, másrészt, hogy a finn katonai kontingens átfogóan támogassa a civil jelenlétet, továbbá, hogy megfelelő kiképzést nyújtson az afgán rendőröknek, katonáknak, megteremtve a feltételeket, hogy maguk vegyék kézbe a biztonság garantálását.
Fontosnak tartom az afganisztáni-pakisztáni határ átjárhatóságának megszüntetését, hisz a táliboknak a pakisztáni határmenti terület biztos búvóhelyként, "rekreációs" központként szolgál. Úgy gondolom, Kína, mint Pakisztánra komoly befolyást gyakorló nagyhatalom sokat tehetne, hogy a pakisztániak lezárják az afgán határt. Finnországban egyébként a lakosság nagy százaléka, több mint kétharmada támogatja az afganisztáni missziót, míg a NATO-tagságot az emberek mindössze egynegyede akarná. Ezzel együtt négy-öt éven belül társadalmi párbeszédet kell indítani a NATO-ba való belépésünkről .