Topolánek: Csehország válaszúton
A csehszlovákiai bársonyos forradalom évfordulója alkalmából rendezett prágai koszorúzási ünnepségen Miroslav Topolánek jelképes értékűnek nevezte, hogy az ország polgárai éppen ettől a naptól kezdve utazhatnak vízum nélkül az Egyesült Államokba. Hangsúlyozta azt is, hogy az alapvető szabadságjogokat és Csehország biztonságát szüntelenül védelmezni kell, utóbbit az amerikai radarbázis révén is. Bírálta az óvatoskodó cseh politikusokat, akik Moszkva haragjától és ellenlépéseitől tartanak. - Nem feledhetjük, hogy szabadságunkat és függetlenségünket a mai szövetségeseink támogatásával vívtuk ki és csak az ő segítségükkel őrizhetjük meg - mutatott rá a cseh miniszterelnök. Szerinte az országot a kommunisták visszatérésének veszélye fenyegeti. - Megyei szinten a cseh szocdemek révén éppen ezekben a napokban érik el céljukat, s ez megismétlődhet két múlva az országos választásokon is, ha a polgárok nem tudatosítják, hogy Csehország válaszúthoz érkezett - vélekedett Topolánek.
Az emlékünnepséget a Nemet a támaszpontokra (Ne základnám) civil szerveződés 30 aktivistája bekiabálásokkal zavarták meg. Két személyt előállítottak, akik a miniszterelnököt próbálták megakadályozni beszédének megtartásában.
Jirí Paroubek, a cseh szocdemek (CSSD) elnöke nyilatkozatban bírálta a kormányfőt. Hangsúlyozta: a kommunisták már eddig is részesei voltak a hatalomnak, hiszen a rendszerváltás utáni két cseh elnök - Václav Havel és Václav Klaus - megválasztásához is kellettek a szavazataik. Rámutatott arra is, hogy nemcsak baloldali, hanem jobboldali szélsőségesek is veszélyeztetik a demokráciát. - A cseh szocdemek nem ideológiai, hanem pragmatikus programok alapján működnek együtt a kommunistákkal (KSCM). Országos szinten ilyen koalíció addig nem lesz, ameddig a KSCM nem határolódik el állampárti elődjétől - szögezte le. Október végén a cseh szenátus határozatot fogadott el, amelyben felszólította a cseh kormányt, hogy forduljon bírósághoz vagy a taláros testülethez azzal a kéréssel, hogy nem törvénysértő-e a KSCM tevékenysége. A kabinet még nem foglalkozott ezzel a javaslattal.
Csehországban az elmúlt hónapban tartottak megyei választásokat. Mind a tizenháromban a cseh szocdmek győztek. Azóta két megyében lépett helyi koalícióra a CSSD és a KSCM, háromban a kommunisták csendestársként támogatják baloldali partnerüket. Több helyen még nem értek véget a politikai tárgyalások. A legújabb csehországi közvélemény-kutatások szerint tovább szárnyal a CSSD, amelynek támogatottsága 37,7 százalék, ami annyit jelent, hogy a kétszáz tagú alsóházban száz képviselőjük lenne. Lényegesen visszaesett a jobboldali kormánypártok, de a KSCM híveinek a száma is. Cseh politológusok szerint a cseh szocdemek elsősorban a kommunistáktól és a zöldektől (SZ) hódítottak el jelentős számú választópolgárt.
Szélsőjobbos provokáció Litvínovban
Súlyos összecsapásokra került sor tegnap délután az észak-csehországi Litvínovban, ahol a szélsőjobboldali Munkáspárt (Delnícka strana) és más hasonló csoportosulás mintegy ötszáz tagja a pozitív diszkrimináció és a szabad véleménynyilvánítást megakadályozó hatóságok ténykedése ellen akart tüntetni. Rövidesen azonban a Fő térről
a vegyiparáról ismert város Janov negyedébe indultak, ahol jórészt romák laknak, akik szúró-vágó eszközökkel felfegyverkezve állták az útjukat. A rendőrség vízágyúkkal, páncélozott járművekkel, könnygránátokkal akadályozta meg, hogy összecsapjanak velük és bejussanak a lakónegyedbe. Ezután néhányan a biztonságiakra támadtak, utcakövekkel dobálták őket, s felgyújtottak egy rendőrautót is. Több személyt súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba, az erőszakoskodókat előállították. A rendőröknek csaknem egyórás közelharc után sikerült feloszlatniuk a tüntetőket. Hasonló rasszista megmozdulást más csehországi városokban tegnap betiltottak. (Sz. J. P.)