Pakisztán földje a fő veszély
Nincs most könnyű dolga Michael V. Hayden tábornoknak. Negyven éve példátlan: úgy kerül sor az Egyesült Államokban elnökségi átmenetre, hogy közben az ország háborút folytat - kettőt is. Ugyanakkor a sajtó napi szinten találgatja: maradhat-e a helyén Barack Obama elnöksége alatt a 63 éves, két és fél éve a CIA élén lévő négycsillagos tábornok, miután megégette magát a telefonlehallgatási botrányban.
Az USA Atlanti Tanácsának hallgatósága, diplomaták, amerikai és külföldi tudósítók előtt Hayden nem akart találgatni azzal kapcsolatban, megtartják-e. - E poszt viselőjét személyes kapcsolat fűzi az elnökhöz; az övé a döntés - mondta, annyi tanácsot adva azért esetleges utódjának, hogy "finomhangoljon", de az ügynökség nagyobb átalakítása katasztrófához vezethet. A CIA igazgatói egyébként az Irán-kontra-ügy óta átlag kétévente váltották egymást.
Az ügynökség továbbra is kiemelt feladatának tekinti a hajszát Oszama bin Laden után, és az al-Kaidára összpontosít - erősítette meg. - Soha nem álltunk szemben még olyan ellenséggel, amely ennyire elszánta volna magát az elpusztításunkra.
Bin Laden a bálványszerű szerepe okán halála vagy elfogása óriási hatással lenne követői önbizalmára. Nem tudjuk, mi történne pontosan, ha ez bekövetkezne, de fogadnék rá, hogy a javunkra válna. Kétlem, hogy az al-Kaida ugyanaz a szervezet maradna ezt követően - mondta Hayden. Azt mondta: a CIA-nak nincs tudomása kifejezetten a mostani átmeneti helyzetet kihasználni igyekvő terrortámadás tervéről. - Ma gyakorlatilag minden terrorfenyegetettség, amelyről tudomásunk van, a pakisztáni törzsi területekre vezethető vissza. Az elmúlt egy évben a pastu szeparatisták és a vallási fanatikusok összefonódását láthatjuk - mondta, hozzátéve: ugyanakkor a hírszerzés sokszor a sötétben tapogatózik.
Hayden dicsérte a pakisztáni kormány eltökéltségét, és a folyamatos harcot a terroristákkal, amelyben az al-Kaida jelentős veszteségeket szenved, ugyanakkor szerinte a szeparatisták és a fanatikusok összefonódása már Pakisztánt magát is veszélyezteti. Hayden tábornok úgy vélte: a terrorszervezet ellen dolgozik, hogy meghatározó iszlám vallási vezetők emelnek már szót ellene, részben azért, mert a támadások áldozatainak többsége is muzulmán. Ugyanakkor az al-Kaida növeli a befolyását Észak- és Kelet-Afrikában, illetve a Közel-Keleten is.
A CIA igazgatója külön kiemelte Algériát és Jement, ahol az idén példátlan támadássorozatra került sor, valamint Szomáliát. Irakban viszont "stratégiai vereség szélére" ért a terrorszervezet. - Elapadt Irakban a pénz-, fegyver-, és harcosutánpótlásuk, az itteni veteránjaik is Jemenbe, Afganisztánba mennek át.