Nabucco: óvatos keletiek, megosztott nyugatiak

- Az Európai Unió közvetlenül forrást biztosítva állhatna a Nabucco-projekt mögé - fejtette ki lapunk kérdésére Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a tegnap Bakuban rendezett energetikai csúcsértekezlet után. A litván, ukrán, lengyel, román, grúz, azeri elnök és több vezető politikus részvételével zajló konferencián tulajdonképpen egyetlen új elemként elhangzott magyar javaslat szerint a pénzügyi válság miatt az EU-nak újra kellene gondolnia: állítható-e kizárólag kereskedelmi alapokra a Kaszpi-tenger térségét Európával összekötő gázvezeték terve. - A Nabucco nemcsak üzleti projekt, hanem átfogó biztonsági kérdés is - érvelt a kormányfő, aki szerint a projekt stabilizálódása után az EU el is adhatná a részesedését. A Nabucco-vezeték hivatott az orosz gáztól való európai függőséget enyhíteni.

Bakuból jelenti kiküldött munkatársunk

Gyurcsány energiapartnerséget javasolt Oroszország, Európa és a Kaszpi-térség között. Mint mondta, Európa egyetlen szolgáltatótól való függőségét nem válthatja fel pusztán azzal, hogy a Kaszpi-térségtől is vásárol gázt. - Nekünk nagyobb szükségünk van Azerbajdzsánra és Türkmenisztánra, mint nekik ránk - közölte a kormányfő. Ezért azt javasolta, hogy az EU ne csak vásároljon, hanem oktatási kapcsolatokat építsen, ossza meg a különböző technológiákat a Kaszpi-térség potenciális gázexportőreivel, és támogassa kőolaj-feldolgozók kiépítését a térségben.

A csúcstalálkozón többen is az EU hathatósabb szerepvállalásának a szükségességét tették szóvá. Lech Kaczynski lengyel elnök kifejtette: az Odessza-Brody-, a török-görög-olasz és a Nabucco-vezetékek nem egyes országok projektjei, hanem egész Európáé. Ehhez képest Andris Pielbags, az EU energiaügyi biztosa felszólalásában ki sem ejtette a Nabucco szót. Ez másnak sem ment könnyen. Ilham Aliyev azeri elnök is vonakodott a tervezett gázvezetéket megnevezni, bár a diverzifikáció mellett érvelt.

- Egy lépést tettünk előre, de még pár száz előttünk van - összegezte a konferenciát Nabucco-szemszögből Gyurcsány. Mint elmondta, "verekedés volt reggelig, hogy a záródokumentumba egyáltalán bekerül-e a Nabucco szó". Magyarország azzal fenyegetőzött, nem írja alá a nyilatkozatot, ha nem kerül bele a tervezett gázvezeték - végül is bekerült.

Kevéske örömhír a Nabucco-projekt életben tartásához, hogy Abdullah Gül török államfő szintén a szállítási útvonalak sokrétűsége mellett érvelt. Kijelentette: az ankarai kormányban megvan a politikai akarat, hogy belevágjanak a projektbe, amennyiben lesz elég gáz a vezetékben. A Nabucco léte múlhat azon, hogy sikerül-e a törökökkel mihamarabb kormányközi megállapodást aláírni. Gyurcsány Ferenc egyébként két hét múlva Ankarába utazik.

Érdekes epizód volt, amikor Mikhail Szaakasvili közölte, nyáron az orosz hadsereg vezetékeket támadott meg rakétákkal Grúziában. Ezzel a grúz elnök szerint Európának Moszkva azt akarta üzenni, hogy uralja a közép-ázsiai energia-lelőhelyeket. Ennek ellentmondva az amerikai energiaügyi miniszter jó hírként értékelte, hogy az orosz-grúz konfliktus nem befolyásolta a térségben folyó olaj- és gázszállítást.

A Nabucco sorsáról a tanácskozás a budapesti konferencián folytatódik január 26-án és 27-én. Ilham Aliyev azeri elnök már jelezte, hogy jön.

Bakuból jelenti kiküldött munkatársunk.

Gyurcsány Ferenc a Nabucco mellett érvel Bakuban
Gyurcsány Ferenc a Nabucco mellett érvel Bakuban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.