Rakétatelepítés helyett Európa-csúcs?

Nizzában ebédeltek, de már Washingtonban, a globális pénzügyi csúcs színhelyén vacsoráztak az Európai Unió és Oroszország vezetői, akiknek kétoldalú találkozóját legalább három fejlemény árnyékolta be. Az orosz-grúz viszály, az amerikai rakéták csehországi és lengyelországi telepítése, illetve a moszkvai válaszlépések minapi megpendítése, s a pénzügyi válság. A legfontosabb fejlemény az volt, hogy a soros uniós elnök, Nicolas Sarkozy Dmitrij Medvegyevvel való találkozóját követően újságírók előtt kijelentette: "A rakétavédelmi rendszerek telepítése semmit se javítana Európa biztonságán, helyette bonyolítaná és visszavetné a dolgokat".

A kijelentésre az orosz államfő elmosolyodott, s egyetértően ujjával a francia elnökre mutatott a jelen lévő tudósítók szerint. (Prágában azonnal kifogásolták Sarkozy kijelentését.) E szerint diplomáciai játszma kezdődött, amiben persze döntő a januárban hivatalba lépő új amerikai kormányzat véleménye lesz.

A csúcson egyébként Medvegyev az egyoldalú lépések mellőzését szorgalmazta az egyes uniós országokba telepítendő rakétákat illetően, mire Sarkozy is követelte, hogy Moszkva tartózkodjék a washingtoni kelet-európai rakétapajzs tervére válaszként nemrég bejelentett kalinyingrádi rakétatelepítéstől, ha valóban komolyan gondolja, hogy Európának új biztonsági szerződésre van szüksége. Medvegyev jelezte, e szándéka komoly, mire a francia elnök az unió nevében belement abba, hogy már a jövő nyáron, júniusban vagy júliusban csúcstalálkozót tartsanak az EBESZ keretében a témáról. A találkozót az áprilisi NATO-csúcson is előkészítenék, amire nyilván Európába jön Barack Obama új amerikai elnök.

Ami Grúziát illeti, az EU-t továbbra is nyugtalanítja az orosz csapatok jelenléte Akhalgoriban, meg az is, hogy Oroszország elismerte Dél-Oszétia és Abháza függetlenségét. De Sarkozy szerint nincs alternatívája a párbeszédnek, csak így lehet szót érteni. S hozzátette: Moszkva "csaknem teljesen" teljesítette a tűzszüneti és békemegállapodások pontjait.

Teljesen egyetértettek viszont abban, hogy érdemi eredménnyel kell zárni a húszak csoportjának mai washingtoni tanácskozását, s el kell indítani a pénzügyi rendszer reformját. Az EU támogatja Oroszország tagságát a Világkereskedelmi Szervezetben (WTO), a gazdasági, kereskedelmi és energiakapcsolatok fejlesztését - fejezte ki elégedettségét a nizzai csúccsal Barroso, aki hamarosan Moszkvába utazik, hogy Vlagyimir Putyinnal tárgyaljon. Barroso bejelentette, az EU december elején felújítja a partnerségi keretegyezményről a tárgyalásokat Moszkvával, amely minden uniós energiafüggetlenedési törekvés ellenére a fő partner marad, s biztonsági kérdésekben is megkerülhetetlen.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.