Pahor nem kap 100 nap türelmet
Csak a kormányzásról leköszönő jobbközép szociáldemokraták (SDS) szavaztak Borut Pahor ellen a szlovén parlamentben. A 45 esztendős politikus így immár hivatalosan is Szlovénia miniszterelnöke. Azt, hogy pontosan milyen összetételű kormányt vezet majd, még legalább két hétig homály fedi. A habozás oka, hogy a baloldali koalíciót alkotó pártok (SD+Zares+LDS) programjait nem könnyű öszszehangolni, nem beszélve a parlamenti többséghez szükséges, jobbról most balra átülő nyugdíjasok (DeSUS) elképzeléseiről, és a pártvezér - volt hadügyminiszter - Karl Erjavec személyes ambícióiról. Pahor jelenleg a munkaügyi tárcát szánná neki, amit Erjavec persze hosszasan mérlegel. A harcos nyugdíjasoktól tart egy kicsit az új koalíció, hiszen Jansa kormányán is keresztülvertek néhány szociális intézkedést, mint a nyugdíjak inflációkövető emelését.
A választások vesztese, jelenleg még ügyvezető jobboldali miniszterelnök, Janez Jansa szerint: "Jó lenne, ha a szabóollót szorongató Pahor nem csupán a vásznat bámulná, hanem olykor fel is pillantana, mi minden történik körülötte". Jansa a világválság közepette kétszázalékos, azonnali vállalkozási adócsökkentésre tett javaslatot.
Ami biztos, Pahor és kormánya nem kap 100 nap türelmi időt. Brüsszel választ vár például arra, bevezetik-e a külföldi átutazóknak kedvezőbb, 10 napos autópálya-matricát. Horvátország szeretné tudni, hogyan rendezhető a két ország határvitája, ami a horvátok uniós csatlakozásának is egyik gátja. A szlovén társadalom pedig igencsak kíváncsi arra, mikortól érezhető majd a választások előtt megígért szociális biztonság.