Orosz szakértőknek is megmutatnák a rakétapajzsot
Az amerikai fővárosban komoly figyelmet keltett, hogy Dmitrij Medvegyev orosz államfő Barack Obama megválasztására reagálva nemcsak az Egyesült Államokat hibáztatta a pénzügyi válság kirobbanásáért, de az amerikai rakétavédelmi pajzs európai kiterjesztésére válaszul rövid hatótávolságú, Iszkander kvázi-ballisztikus rakéták kalinyingrádi telepítését is kilátásba helyezte.
Rood elmondta: országa javaslatokat tett az orosz aggodalmak eloszlatására, és még Medvegyev - általa "csalódást keltőnek" nevezett - szerdai beszéde előtt eljuttatott Moszkvába egy szerződéstervezetet a bő egy év múlva lejáró Start I-egyezmény megújítására. Szakértők már most is aggasztónak tartják a késést: a hadászati támadófegyverek számának csökkentését előirányzó, 1991-ben aláírt dokumentum meghosszabbítása sehol sem tart. - Ez nyomás alá helyezi az Obama-adminisztrációt, hogy mielőbb üljön le az oroszokkal, és dolgozzon ki egy új szerződést - nyilatkozta Daryl Kimball, az Arms Control Association, fegyverzet-ellenőrzéssel foglalkozó független szervezet ügyvezető igazgatója.
Az USA most azt javasolja: az orosz szakértők keressék fel a rakétavédelmi rendszer telepítési helyszíneit. Így meggyőződhetnek róla, hogy az nem ellenük, hanem "latorállamok" ellen irányul. Obama, a megválasztott elnök óvatosan támogatta eddig a rakétavédelmi terveket, azzal: azoknak "pragmatikusaknak és költséghatékonyaknak" kell lenniük. A Start I-gyel kapcsolatos új javaslatról Rood annyit mondott: míg a mostani megállapodás a szállítókapacitás csökkentésére összpontosít, ezúttal az amerikai elképzelés szerint robbanófejek számának megkurtítása van soron.