Obama már hétfőn a Fehér Házban

Az elnöki pár hétfőn fogadja az Obama házaspárt a Fehér Házban. Évtizedek óta nem volt rá példa, hogy a megválasztott elnök ilyen hamar felkeresse a Pennsylvania Avenue 1600-at. George W. Bush is utalt rá, hogy négy évtizede nem került sor elnöki átadás-átvételre olyan időben, amikor az Egyesült Államok háborúban állt.

A jóval a január 20-i beiktatás előtt felgyorsult tempót a gazdaság körül megszaporodott tennivalók is indokolják. Az üzleti szféra tűkön ül, hogy nyilvánossá váljon már a leendő pénzügyminiszter személye, aki átveszi a Bush-kormánytól a 700 milliárd dolláros pénzügyi csomag kezelését; a mentőöv körül kérdőjelek is vannak. A kincstár élére továbbra is - a posztot Bill Clinton alatt már betöltött - Lawrence Summerst, illetve Timothy Geithnert, a New York-i Fed elnökét tartják a legesélyesebbnek.

Obama - aki (helyi idő szerint) péntek délután, Chicagóban készült a megválasztása óta első sajtótájékoztatójára - folyamatosan tanácskozik gazdasági szakértőivel. E sorok írásakor Warren Buffett, az ismert milliárdos, illetve Paul Volcker korábbi Fed-elnök volt hozzá hivatalos. A hangulatot csak rontották a nap folyamán közölt foglalkoztatottsági adatok. A munkanélküliek száma további 0,4 százalékponttal, 6,5 százalékra szökött fel, ez immár tizennégy éve példátlan. Az Egyesült Államok az idén 1 millió 179 ezer álláshelyet veszített.

John Silva, a Wachovia vezető közgazdásza úgy véli: a ráta nyolc százalékra, az álláskeresők száma kétmillióra is növekedhet a recesszió idején. A pénzpiacok tavaszra regenerálódhatnak szerinte, de a foglalkoztatási helyzet a bizalom helyreállásáig, várhatóan a nyárig nem javul marad. A Goldman Sachs bankház az év végére 8,5 százalékos rátával és a termelés-visszaesés 1982 óta példátlan ütemével számol. A detroiti hármak, a nagy autógyárak Nancy Pelosi házelnöknél kalapoznak a Capitoliumon - a Ford pénteken hárommilliárd dolláros veszteséget jelentett a harmadik negyedévre, és nagyobb leépítésre készül.

Mindezeket figyelembe véve az Obama-csapat aligha kerülheti meg, hogy a személyi kérdések mellett a(z újabb) gazdaságélénkítő csomagra összpontosítson. Ezt már heteken belül elfogadhatja a kongresszus - ebben a megválasztott elnök számára így a színfalak mögötti befolyásgyakorlás a feladat. A csomaggal kapcsolatban immár az 500 milliárd dolláros összeg is elhangzott, amely a jövő év végéig futhat. Obamának azért is elsősorban a gazdaságban kell bizonyítania a választói bizalom megőrzéséhez, mert a felmérések szerint jórészt annak köszönheti megválasztását, hogy az amerikaiak inkább bíznak a hozzáértésében e téren, mint John McCainében.

Az amerikai sajtó eközben részletekbe menően taglalja a személyzeti "vetésforgót". Az Obamához hasonlóan szintén chicagói Rahm Emanuel fehér házi stábfőnöki kinevezését - akit kétségkívül hatékonynak, de pártkatonának tartanak - élesen bírálják a republikánusok, mondván: "ironikus választás ez egy olyan megválasztott elnök részéről, aki azt ígérte: megváltoztatja Washingtont, civilebbé teszi a politikát, és a középről kormányoz".

A demokraták újabb kongresszusi győzelme, valamint Joe Biden, a kedden újraválasztott delaware-i szenátor alelnökké való előlépése a törvényhozásban is átrendezi a sorokat. Bidentől John Kerry volt elnökjelölt veheti át a külügyi bizottságot - kivéve, ha ő lesz a külügyminiszter. Sok szó esik Joe Lieberman jövőjéről, aki politikai pálfordulása után ismét vesztes elnökjelölt mögött sorakozott fel. Al Gore egykori alelnökjelöltjét, a formailag független connecticuti szenátort azzal büntethetik volt demokrata elvbarátai, hogy elveszik tőle a belbiztonsági kérdésekben illetékes bizottság vezetését.

Szülői értekezleten járt Chicagóban az Obama házaspár
Szülői értekezleten járt Chicagóban az Obama házaspár
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.