Kényelmes cipőben szavazott Amerika
Még szerencse, hogy szünetet rendeltek el keddre a Winston Churchill középiskolában. Vagy a tanulók, vagy az itt kialakított szavazókörbe érkezők autói nem férnének el a parkolóban. A "kampánycsend" ismeretlen fogalom - itt, a Washington melletti Maryland állam Potomac településén bizonyosan az. Az iskola körül Obama-Biden, illetve McCain-Palin táblácskák láthatók leszúrva, másutt pedig Chris van Hollent, a körzet demokrata képviselőjét népszerűsítik, illetve egy Phil Kaufmann nevű jelöltet akarnak tanfelügyelőnek.
A borús időben a szavazóhelyiségbe igyekvőket kétnyelvű, angol és spanyol feliratok igazítják útba. A nyelvválasztás az első kérdés az érintőképernyős szavazógépen is, miután a választó behelyezte az "okoskártyát". A sor folyamatosan halad, a gépeket itt mindenki utoljára látja: Maryland a választás után megszabadul tőlük.
- A McCain-Palin párosra szavaztam. Elhiszem, hogy Obama változást ígér, de nekem Amerika így felel meg, ahogy van - mondja egy napszemüveges fiatal hölgy, aki egy ölebet is elhozott. - Mit gondol Palinről? - kérdezem. - Hokiszurkoló anyuka, igaz? - feleli nevetve, a republikánus alelnökjelölt önmeghatározását visszhangozva. - Obama-Biden és Van Hollen, de nem rajtam fog múlni - így Tony Kessler, egy idősebb úr, hozzátéve: - Ha itt él, biztos tudja: itt a republikánusoknak semmi esélyük.
Valóban: Marylandet a nagy kampányesemények is elkerülték, az állam tíz elektori szavazatát mindenki Barack Obama javára írja. A nyolc kongresszusi körzetben viszont éppen az apai ágon magyar származású altatóorvos, Andy Harris az egyetlen, jó eséllyel induló republikánus jelölt.
Százmillió amerikait vártak kedden az urnák elé. Csaknem harmincmillióan előre leszavaztak, személyesen vagy levélben. A fővároshoz közel eső virginiai Prince William megyében külön felhívták a polgárok figyelmét, hogy kényelmes cipőben érkezzenek, sok helyütt hosszabb sorállásra kell számítani. Az utóbbi évtizedek részvételi csúcsát 64 százalékkal az 1960-as megmérettetés tartja. A voksolás nemcsak az időzónák szerint, de azokon belül is eltérő időpontokban lehetséges. Értelemszerűen a nyugati partszakasz, Hawaii és Alaszka végez utoljára, de ezeket az államokat egyértelműen valamely jelölt javára írják.
A nagy tévécsatornák arra számítanak, hogy magyar idő szerint késő éjjel már közölhetik a hozzávetőleges végeredményt. - Virginiát (helyi idő szerint) este hétre, Indianát nyolc előtt, Floridát és Pennsylvaniát pedig nyolcra már tudhatjuk - mondja Paul Friedman, a CBS News alelnöke. Ez azt jelenti, hogy az előzetes eredményt már akkor világgá kürtölik, amikor még a keleti parton, így New Yorkban is szavaznak. De ez itt keveseket zavar. 1980-ban Kaliforniában az esti órákban már a semmire szavaztak: ismert tény volt, hogy Ronald Reagan legyőzi Jimmy Cartert.
Az exit pollokkal, amelyek négy éve a demokrata John Kerry győzelmét vetítették előre George W. Bushsal szemben, most nem akar senki sem befürödni. Egy a média önkorlátozását tükröző mostani megállapodás szerint a közvélemény-kutatók eredményeit már a nap folyamán megismerő hat tévécsatorna, illetve hírügynökség délután ötig tartja vissza azokat. Napközben "a titokba" beavatott munkatársaik a mosdóba is mobiltelefon nélkül, biztonsági kísérettel mehetnek csak ki. Ugyancsak különleges ellenőrzés mellett, lezárt teremben vezeti át 185 választási megbízott új lapra azt a 19 ezer voksot, amelyet - mint utólag derült ki - hibás szavazólapon adtak le az előre szavazók. A helytelen formájú oválisokat, amelyet be kellett satírozniuk, a szkenner nem tudja leolvasni.
Az utolsó, ismertté vált szondázás szerint Obama 53:44 arányban vezetett McCainnel szemben. Viszont, mint ismert, az egyes államokat és velük együtt legalább 270 elektori szavazatot kell megnyerni. Az elmúlt húsz évben egyetlen elnök sem kapta meg a tényleges (állampolgári) szavazatok 51 százalékát, Bush nyolc éve egyenesen kevesebb voksot kapott, mint demokrata ellenfele, Al Gore. A mindenkori legtöbb, 59 milliónál is számosabb demokrata voksot történetesen egy vesztes, John Kerry gyűjtötte be 2004-ben.
A tévécsatornák a nap folyamán is folyamatosan adtak fizetett politikai hirdetéseket. A The New York Times és a The Washington Post a két nagyváros köré eső választókörzetekben induló helyi jelöltekig bezárólag névsorban közölte, hogy kiket támogat. Barack Obamának Hawaiion meghalt a nagymamája, aki részben nevelte; ez beárnyékolta a kampány finisét. Obama hazautazott Chicagóba a választási éjszakára. Itt egy parkban felállított sátorkomplexumba az illinois-i szenátor hetvenezer hívét várják. John McCain háromezer vendég társaságában szeretné megünnepelni győzelmét egy félreeső arizonai luxuspihenőhelyen.
Amerika pedig leült a tévé elé. Az esti eredményekig is - a maratoni kampány levezetéseként - ilyesféle kvízkérdésekre válaszolhatott: "Sorolja fel Palin öt gyerekét", "Mi Joe, a vízvezeték-szerelő (a harmadik elnökjelölti tévévita sztárja) teljes neve?" "Fejezze be McCainnek ezt a kedvenc állítását: Mindig a legsötétebb..."
Tanácsok a sorban állóknak Virginiában
vigyenek magukkal olvasnivalót;
ne vigyenek magukkal kettőnél több 13 éven aluli gyereket;
kérhetnek spanyol nyelvű tájékoztatót;
65 év felett kérhetik, hogy vigyék ki a kocsijukhoz a szavazólapot (értelemszerűen csak papírlapos voksolás esetén).