Amerika elfordul az érintőképernyőtől
A demokraták jóval nagyobb számban vannak az előre szavazók között, akiknél az afroamerikaiak és a nők aránya magasabb, mint a társadalom egészében. Négy évvel ezelőtt az előre szavazók John Kerryt hozták ki győztesnek George W. Bush ellenében.)
Nem Amerikában lennénk, ha a voksolás módja, menete, időpontja, szabályozása egységes lenne. A lebonyolításért mintegy 10 ezer helyhatóság felelős országszerte. Egy központilag kiosztott hárommilliárd dolláros keretet leszámítva a költségeket is helyben állják, márpedig sok helyütt szeretnék olcsón megúszni a voksolást. Az urnákat legkorábban este 7-kor zárják helyi idő szerint, a több időzónányi eltolódás miatt Alaszka végez utoljára, magyar idő szerint szerda reggel 7-kor. De "természetesen" az egyazon zónába tartozó államokban is eltérhet a nyitvatartási idő. A voksolás napja, kedd egyébként nem munkaszüneti nap.
Eltérő a szavazás menete is. A polgárok 56 százaléka papírlapon voksol, amit utána beszkennelnek. Emiatt viszont fokozottan ügyelni kell a satírozásra, jelölésre, hogy a gép azt olvassa le, amit a szavazó szeretne. A második legnépszerűbb módszer az érintőképernyős (33 százalék). Vannak olyan államok - így a kulcsfontosságú Ohio, ahol korábban botrányosan hosszú sorok alakultak ki, mert nem volt elég szavazógép -, amelyek mindkét módszerre lehetőséget adnak. Sokan viszont egyszerűen öszszezavarodhatnak: az amerikaiak fele másképp voksol, mint négy éve. Az érintőképernyő megy ki a divatból, mert nem tartják elég megbízhatónak.