Nőhet a demokrata fölény a Capitoliumon
Várhatóan megerősödik a Capitoliumon a demokrata fölény. A százfős szenátusban - ide mind az ötven állam két-két főt delegál, lakják akár 37 millióan (Kalifornia) vagy 544 ezren (Wyoming), míg a fővárosnak nincs képviselete - 35 helyet osztanak el újra ezúttal. Jelenleg a testületben a demokraták és a republikánusok aránya egyenlő, 49:49, a két független általában a demokratákkal szavaz. De kiélezett kérdésekben bizonytalanságot okoz a demokratáknál a függetlenekhez ült, sokszor az ellenzékhez húzó és John McCaint támogató Joe Lieberman, valamint az agyrákkal kezelt Edward Kennedy. A most újraosztandó 35 helyből 23-at a republikánusok, 12-t pedig a demokraták védelmeznek.
A hétfői The New York Times becslése szerint a demokratáknak akkor is 55 helyük lesz a szenátusban, ha elveszítik a most döntetlennek látszó mind a négy helyet. Mint kétévente mindig, ezúttal is újraválasztják a teljes, 435 tagú képviselőházat, ahol 236:199 arányú a demokrata fölény jelenleg. Ráadásul abban az ötven körzetben, ahol a legnagyobb harc várható, kilenc híján mindenütt a republikánusoknak kell megvédeniük a mandátumot. A februárban elhunyt Tom Lantos demokrata utóda, Jackie Speier várhatóan megtartja a kaliforniai San Mateo megyét. Ha az egyébként masszívan demokrata Maryland egy konzervatív körzetében nyer a republikánus Andrew Harris, úgy az apai ágon magyar származású altatóorvos személyében újra lehet hazánkhoz kötődő tagja a kongresszusnak.
Sok helyütt népszavazást is tartanak. Az államok mintegy kétharmadában másfél száz, áttekinthetlenül sok kérdésben döntenek. Kaliforniában (és Arizonában) napirenden van a melegházasság megtartása, illetve engedélyezése. A művi vetélés tilalmával ezúttal Coloradóban és Dél-Dakotában próbálkoznak meg. Ugyancsak Coloradóban, valamint Nebraskában a pozitív megkülönböztetés tilalmát szeretnék kimondatni a kezdeményezők. Azaz felszámolnák azt a gyakorlatot, hogy a társadalomban még sok területen hátrányban lévő csoportokat, így az afro-amerikaiakat az állam különféle módon segítse, például iskolai felvételnél. A kaliforniai polgárok az anyakocáknak az ólban járó minimális térről, a massachusettsiek és a michiganiek a marihuána engedélyezéséről is dönthetnek. Marylandben az borzolja a kedélyeket, hogy jóváhagyják-e az államnak komoly bevételt jelentő, de sokak szerint a bűnözést erősítő, családokat szétromboló nyerőautomatákat. Washington államban egy Parkinson-kórban szenvedő korábbi kormányzó vezetésével a csendes halál, az aktív eutanázia jogáért harcolnak. (Sz. L. L.)