Csendes hősök - civil kurázsival
A meglehetősen kicsi, mindössze kétszáz négyzetméteres kiállítás látogatói interaktív képernyőkön, illetve a menekülők és az embermentők használati tárgyain keresztül ismerkedhetnek meg a sokszor hihetetlennek tűnő történetekkel. Mintegy 250 sors követhető nyomon a számítógép segítségével. Johannes Tuchel professzor, a korszak kutatója szerint jelenleg háromezer néma hősről és legalább ennyi megmentett zsidóról tudnak.
Tuchel becslése alapján a hitleri rezsimmel szemben civil kurázsit mutató bátor és tisztességes németek száma elérheti a húszezret. Ami, mint elismeri, még mindig elenyésző kisebbség a náci rendszert kiszolgáló, az Adolf Hitlert "istenítő" milliókkal szemben. - Ha kevesen is voltak, de emberek maradtak, s ma is iránymutatónak számítanak - hangoztatta Klaus Wowereit (SPD), Berlin kormányzó polgármestere az Európában a maga nemében egyedülálló múzeum megnyitásakor.
Az emlékhelynek otthont adó ház, a Rosenthaler Strasse-i épület egyik mellékszárnyában működött Otto Weidt kefegyártó üzeme, ahol a kisiparos több tucat vak és süketnéma zsidót rejtegetett a második világháború alatt. Eugen Kahl szerint a múzeum későn, de talán nem túl későn nyílt meg. A fiataloknak még mindig nem késő megismerkedni azokkal, akik úgy érezték, tenniük kell az üldözött zsidókért, embertársaikért.