A NATO oltalmat ajánl a szomáli kalózok ellen

Olasz és görög hadihajók kísértek tegnap a szomáliai partok felé élelmiszert és utánpótlást szállító teherhajókat, s ezt a tényt örömmel üdvözölték a NATO-ban és az EU-ban.

A NATO-nak a térségben állomásozó kettes számú és héttagú hajózó egységéből három kapott megbízást, hogy a szomáliai partok mentén biztosítsa a tengerhajózás biztonságát, egyben segítse a havonta 30-35 ezer tonnára tehető ENSZ élelmiszer-segélyszállítmányok eljuttatását az afrikai országba. Jaap de Hoop Scheffer, a NATO főtitkára és Javier Solana, az Európai Unió külügyi főképviselője hétfőn közös sajtóértekezleten jelentette be, hogy az atlanti szövetség hadihajói megkezdték a feladat teljesítését. Egy olasz és egy görög hajó kísért a szomáliai partok felé két teherhajót: egyik segélyszállítmányt vitt, a másik utánpótlást a békefenntartóknak.

Solana megragadta az alkalmat, hogy üdvözölje a szomáliai szemben álló felek hétvégi egyezségét a tűzszünetről és szándékát nemzeti egységkormány alakítására.

Ebben az évben 63 kereskedelmi teherszállító hajót támadtak meg, raboltak ki kalózok az Indiai-óceánon, illetve az Ádeni-öbölben. Nemrégiben nagy figyelmet keltett, hogy egy ukrán hajót is elfogtak a kalózok, amelynek fedélzetén orosz gyártmányú tankokat találtak. Ezt követően gyorsultak fel az egyeztetések a NATO-ban és az EU-ban, s bízták meg a hét hadihajóból álló egységet az új feladattal. A parancs értelmében a hadihajók minden eszközzel felléphetnek a kalózok ellen. Az Európai Unió a védelmi politika fejlesztésének keretében önálló missziót is szervez a kalózok elriasztására és a létfontosságú vízi utak biztosítására. A hajók várhatóan decemberben sorakoznak fel a helyszínen.

A tegnapi közös sajtóértekezleten mind a NATO, mind az EU aggodalmainak adott hangot egy másik kérdésben is. Scheffer és Solana felszólította Bosznia-Hercegovinát, hogy folytassa a munkát, a reformokat az EU- és a NATO-közeledés reményében. A belpolitikai feszültségek növekedése miatt azonban rövidesen Boszniába utazik Claudio Bisogniero NATO-főtitkárhelyettes, hogy tanulmányozza a helyzetet, amelyről a napokban úgy nyilatkozott a békemegállapodást még a kilencvenes évek közepén tető alá hozó amerikai Richard Holbrooke, hogy a balkáni ország szétesik, mert az Egyesült Államok és az Európai Unió figyelme is más kérdésekre terelődött. Hathatós nemzetközi fellépés nélkül azonban a bő tízéves békemegállapodás összeomlik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.