Obama-kultusz tombol Kenyában
Plakátokon, kisbuszok hátulján, újságok címlapján egyaránt az ő fotója díszeleg. A helyiek jelentős része biztos győzelmében, s büszkén emlegetik luo származását. Mi több a Nyanza tartománybeli (itt született Obama apja), kisumui repülőteret is azzal a céllal kezdték el bővíteni és korszerűsíteni, hogy alkalmassá tegyék az amerikai elnöki különgép fogadására. Néhány napja éles szóváltás is kerekedett a kenyai parlamentben, amikor Kisumu képviselője számon kérte a közlekedési minisztert, hogy miért akadoznak a munkálatok.
Ugyancsak Obama személyével, illetve a körülötte alakuló-dagadó kultusszal kapcsolatos hír, hogy Nairobiban letartóztatták Jerome Corsi amerikai újságírót, mert turistavízuma ellenére "munkát akart vállalni" az afrikai országban. Persze nem pásztorkodni vagy hajót rakodni kívánt, hanem sajtótájékoztatót szervezett, hogy bemutassa The Obama Nation című könyvét, amelyben a konzervatív újságíró alaposan leszedi a keresztvizet a demokrata képviselőről. Ha már a keresztvíznél tartunk, többek között azt állítja, hogy az egyébként keresztyén Obama kiterjedt kapcsolatokat ápol iszlám szervezetekkel.
Kenyában az Obama-kultusz felkavarta a törzsi ellentéteket, amelyek az év eleji - vitatott végeredményű - választások után a két legnépesebb népcsoport, a kikujuk és a luók között kitört véres harcokba torkollottak másfél ezernyi ember halálát okozva.
Az amerikai elnökválasztás itt van a nyakunkon. Ha Obama veszít, a nairobi kormányzat, etnikai hovatartozástól függetlenül, kénytelen lesz maga (esetleg nemzetközi segélyszervezetek bevonásával) próbálkozni a belső gondok orvoslásával, Wahington ügyet sem fog vetni rá.
Bár alighanem akkor is magára lesz utalva a kenyai vezetés, ha Obama nyer. Az újdonsült elnök legfeljebb - ha bokros ügyei engedik - újra ellátogat apja szülőföldjére ünnepeltetni magát, dicsérve az addig talán megszépülő kisumui légikikötőt, de nem feledve hangoztatni az iszlám terrorizmus elleni harc fontosságát.