Kínai emberjogi aktivista kapta az idei Szaharov-díjat
Hu Csia az EP-döntés indokolásának megfogalmazása szerint "Kína és Tibet elhallgattatott hangjai nevében" kifejtett tevékenységéért kapta meg a Szaharov-díjat - alapvetően azért, mert szókimondóan bírálta a kínai emberi jogi helyzetet az interneten közzétett írásaiban.
Hu Csiát nem sokkal az Európai Parlament emberi jogi albizottságával folytatott, tavaly november 27-i telefonkonferencia után letartóztatták, és az idén április 3-án pedig három és fél éves börtönbüntetésre ítélték, az államhatalom megdöntésére irányuló felbujtás címén. Az Európai Parlament értesülései szerint egészsége a börtönben megromlott.
Az Andrej Szaharov szovjet-orosz fizikusról és ellenzékiről elnevezett emberi jogi díjat először 1988-ban ítélte oda az Európai Parlament.
A kínai kormány mélységesen elégedetlen azzal, hogy Hu Csia kapta az idei Szaharov-díjat - közölte tegnap a pekingi külügyi tárca szóvivője.
Peking "mélységes elégedetlenségének ad hangot amiatt, hogy az Európai Parlament egy bebörtönzött bűnözőnek ítélt oda egy ilyen díjat" - mondta Liu Csien-csao (Liu Jianchao).
A szóvivő emlékeztetett: Kína előzőleg többször is ellenvetéssel élt az ellen, hogy kínai ellenzékit tüntessenek ki a díjjal.
A távol-keleti ország a belügyeibe való durva beavatkozásként értékelte az EP döntését, a nemzetközi normáknak, és annak az elvnek a megsértéseként, hogy az államok tisztelettel tartoznak egymásnak.
Ennek ellenére a szóvivő szerint mindez nem lehet hatással a pénteken kezdődő Európa-Ázsia (ASEM) csúcstalálkozóra. A világ fontos fejleményeihez képest a Szaharov-díj "szót sem érdemel" - mondta.