Felfüggesztett halálbüntetés Pekingben
(Annak idején kizárták a Kínai Kommunista Pártból.) A Xinhua hírügynökség szerint az 59 éves Liu Zhihua ellen az volt a vád, hogy 1999 és 2006 között - mint a fővárosi építkezésekért, ingatlanügyletekért, sport- és közlekedési fejlesztésekért felelős polgármester-helyettes - 6,97 millió jüan (egymillió dollár) csúszópénzt kapott. Emellett pozíciójával visszaélve szeretőjét különféle építési megbízásokhoz juttatta. A súlyos gazdasági, pénzügyi visszaélések esetében nem ritka Kínában a felfüggesztett halálos ítélet, amelyet két év jó magaviselet esetén rendszerint életfogytiglani börtönbüntetésekre változtatnak.
Hu Jintao kínai államfő-pártfőtitkár 2006 őszén a pártvezetés előtti egyik beszédében "stratégiai küldetésnek" nevezte a korrupció elleni fellépést. Ugyanis mióta Kína a piacgazdasági modell útjára lépett, elszaporodtak a visszaélések. Évente több ezer korrupciós vizsgálatot folytatnak le kormányzati hivatalnokok ellen. Hasonló kirívó eset volt (ugyancsak 2006 szeptemberében) Chen Liangyúnak, az országban különleges pénzügyi és kereskedelmi szerepet - így a pártvezetésben is fontos súlyt - betöltő Sanghaj párttitkárának leváltása. Ellene az volt a vád, hogy a város nyugdíjalapjait engedélyezte ismerőseinek felhasználni illegális befektetésekre.
A pekingi alpolgármester bukását akkor sokan elrettentő célzatúnak tartották, hogy az olimpiai játékok létesítményeire, előkészületeire előirányzott 43 milliárd dollár felhasználása "tiszta" legyen - emlékeztetett most az International Herald Tribune.