A kulcsállam már szavaz

Lehet, a szavazók egyharmadának nem lesz már dolga november 4-én az amerikai elnökválasztás egyik, ha nem legfőbb kulcsállamában, Ohióban.

A korábbi, botrányosan hosszú, öt-hat órás sorokat elkerülendő, sokan élnek az előválasztás lehetőségével; az állam pedig, amely összességében 80 százalékos részvételre számít, mostanra számos új szavazógépet szerzett be. Igaz, éppen egy jogvita zajlik akörül, ki nem voksolhat - a regisztráltak egy részének neve nem egyezik a jogosítványán, illetve társadalombiztosítási kártyáján olvashatóval.

Ohiót azért tartják kulcsfontosságú harcmezőnek, mert kicsiben leképezi az ország megosztottságát, választóvonalait. Republikánus elnök még soha nem jutott a Fehér Házba anélkül, hogy itt ne nyert volna; demokrata is csak kétszer. Bár a columbusi házak előkertjébe leszúrt táblácskák nagyobb fölényt sugallnak, a felmérések szerint Barack Obama egyetlen százalékponttal, bőven a számítási hibahatáron belül vezet republikánus ellenfelével szemben. John McCain mellett a Clinton-örökséggel is meg kell küzdenie. - Mi Clinton-állam vagyunk, már ami a demokratákat illeti. A New York-i szenátornő öt kivétellel, 83 megyében nyerte meg az elnökválasztást. De felsorakoztunk Obama mögé, kampányolunk telefonon, szórólapon, személyesen, postai levélben. Le kell küzdeni a hátrányát, hogy még mindig nem ismerik eléggé a kétkezi dolgozók körében - mondja Tim Burga az AFL-CIO szakszervezet columbusi irodájában. A Bush-évekkel szemben igen komoly itt az ellenérzés: Ohióban Michigan után a második legmagasabb a munkanélküliségi ráta az ötven állam közül; hét százalék feletti.

- Mi együtt érzünk Joe-val, a vízvezeték-szerelővel, a legutóbbi elnökjelölti tévévita sztárjával. Obama emelné az adókat, ami nekünk nem tetszik, mert elfojtja a gazdaságot. Ugyan arról van szó elvileg, hogy évi 250 ezer dollár jövedelemig nem növeli a sápot, de az adórendszer bonyolult, a vállalkozók az eszközállomány, nem pedig a nyereség után fizetnek - mondja Roger Geiger, a kis- és középvállalkozásokat tömörítő NFIB szervezet helyi alelnöke.

Ohio ma reggelre Sarah Palint, a republikánus alelnökjelöltet várja. Obama, aki egy kedden közölt felmérés szerint 8 százalékponttal vezet McCain előtt, Floridában népszerűsíti magát. John Zogby közvélemény-kutató azt valószínűsíti: érvényesülhetett a Powell-hatás, a republikánus exkülügyminiszter támogatása az ellentáborban is 13 százalékra növelte a demokrata jelölt támogatottságát. Két napot viszont kihagy Obama. Szülei már nem élnek, s most meglátogatja Hawaiion betegeskedő nagymamáját, aki részben nevelte.

Ohiói voksolók ismerkednek az új szavazógéppel  RE
Ohiói voksolók ismerkednek az új szavazógéppel RE
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.