Dr. Cékla nem gyógyítja az AIDS-t

Az AIDS legjobb ellenszere a cékla, a fokhagyma, az olívaolaj és az édesburgonya, a megelőzésnek pedig a mosakodás - ez volt évekig a Dél-afrikai Köztársaság kormányának álláspontja.

A kontinens legfejlettebb gazdaságában az ENSZ szerint a lakosság több mint egytizede, azaz 5,7 millió ember fertőzött HIV-vírussal, és becslések szerint naponta ezren halnak meg AIDS-ben.

Ennél többen egyetlen más országban sem hordozói a vírusnak, így éppen ideje volt a változásnak. A szeptemberben beiktatott új elnök, Kgalema Motlanthe egyik első intézkedéseként menesztette a fent említett táplálkozási tanácsai miatt Dr. Céklának gúnyolt egészségügyi minisztert, Manto Tshabalala-Msimangót. Utódja Barbara Hogan lett, aki sietett leszögezni: az országban prioritásként kell kezelni a HIV megelőzését és kezelését, és elismerte, hogy a HIV vírus okozza az AIDS-et. Dél-Afrika egy hónapja távozott elnöke, Thabo Mbeki is olyan kijelentéseket tett korábban: a halálos betegség nem a vírus, hanem a szegénység következménye.

Nem csoda tehát, hogy a nemzetközi közvélemény és a szakértők "friss levegőként" üdvözölték Hogan kinevezését, aki apartheidellenes tevékenysége miatt nyolc évet ült börtönben a nyolcvanas években. A húsz százalék fölötti munkanélküliséggel, erőszakos bűncselekményekkel és széles társadalmi egyenlőtlenségekkel küzdő Dél-Afrika gazdaságára a HIV is egyre súlyosabb terhet ró. Hogan a minap egy AIDS-konferencián közölte, a kórházba kerülő emberek fele az említett betegséggel kapcsolatos panaszok miatt kerül oda, az ország egészségügyre fordított kiadásainak pedig egynegyedét költi a vírus elleni harcra.

A betegség áldozatai elsősorban a szexuálisan aktív felnőttek, azaz a kenyérkeresők. Dél-Afrikában egyes számítások szerint emiatt közel másfél millió AIDS-árva él, ami hatalmas terhet ró az államra és a családokra egyaránt.

Afrika déli részén azonban szinte minden országban tíz százalék körüli a fertőzöttek aránya (Észak-Amerikában 0,11 százalék, Nyugat-Európában 0,3). A kormányok hozzáállásán kívül a vírus gyors terjedéséhez hozzájárulnak a babonák is: az óvszerhasználatot férfiatlannak tartják, máshol összeesküvés-elméletek is szólnak arról, hogy így akarják "valakik" megállítani az afrikai népesség növekedését.

Úgy tűnik azonban, az afrikai országok végre szembenéznek a járvánnyal. Az ENSZ szervezete, a UNAIDS szerint Dél-Afrikában, Malawiban és Zambiában stabilizálódik a helyzet. Dél-Afrikában a politikusok abszurd nyilatkozatai ellenére tavaly ötéves HIV- és AIDS-ellenes akciótervet fogadtak el, melynek egyik kiemelt célja, hogy felére csökkentse az új fertőzések számát. Egyre többen, a rászorulók fele részesül a vírus szaporodását gátló gyógyszerkoktélokból is. A fejlődő országok egészét nézve azonban nem ilyen jó a helyzet. A hatmillió rászorulónak csupán alig több mint egytizede jut a fertőzöttek életét hosszú évekkel meghosszabbító - ám költséges - gyógyszerekhez.

Nozizwe Madlala-Routledge helyettes egészségügyi minisztert támogató AIDS-aktivisták Fokvárosban
Nozizwe Madlala-Routledge helyettes egészségügyi minisztert támogató AIDS-aktivisták Fokvárosban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.