Szemet szúró minaret
A Berlin Pankow kerületében lévő Ahmadiya-mecset szúrja is az itt lakók szemét, a helybelieket tömörítő kezdeményezés nem akar sem muzulmán szélsőségeseket, sem fátyollal letakart nőket látni. - Az Ahmadiya-közösség egyik tagja sem lakik itt - próbálta meg politikailag korrekt módon becsomagolni fenntartásait a kezdeményezés, amelynek több száz aktivistája tüntetett az egykori NDK területén megnyílt első mecset avatása során.
Miközben Klaus Wowereit (SPD), Berlin kormányzó főpolgármestere a vallási-kulturális tolerancia egyik jelének nevezte, hogy a német főváros negyedik nagy köztéri mecsete a 3,5 milliós város keleti részében kapott helyet, közel 500 rendőr biztosította az eseményt. A mecset építését végig heves viták kísérték, az épülő imaházat ismeretlenek megpróbálták felgyújtani. A tüntetéshez hivatalosan nem csatlakozott a szélsőjobboldali NPD, de több ismert újbarna figura feltűnt a demonstrálók között. Az 1,7 millió euróba került mecset építését a Németországban 30 ezer taggal rendelkező Ahmadiya-közösség gyűjtésből finanszírozta. Az ahmadisták gyökerei a XIX. századra nyúlnak vissza, ám az irányzatra az iszlám világban is ellenségesen néznek, a sokak által szektának tartott ahmadistákat Pakisztánban betiltották. Eberhart Körting (SPD), Berlin belügyi szenátora szerint az ahmadisták ugyan ortodox nézeteket képviselnek, de nem veszélyesek. Körting szerint fontos, hogy az iszlám imaházakat "kicsalogassák" a hátsó udvarokból és láthatóvá tegyék azokat. Németországban közel 2600 mecset működik, ezek közül csak százötven felismerhető kívülről. A többség eldugott helyeken található.
Az ahmadisták világképe, így az egyenjogúságról alkotott felfogása nem könnyen illeszthető be az európai értékrendbe. Basit Tarik, a pankowi mecset imámja szerint nem diszkrimináció, hogy náluk a férfiak és a nők külön imádkoznak.